Yatırım yapmaya başla!

Birisi Daha Arabasını Garajında Saklamış: “1993 Mazda MX-5”

Amerika'da bir kişi 26 yıl boyunca sakladığı Mazda MX-5'ini satıyor. Cabrio, ikonik BBS jantlarıyla herkesin sahip olmasını istediği cinsten!
Birisi Daha Arabasını Garajında Saklamış: “1993 Mazda MX-5”

Böyle garajlarda saklı kalmış, hayallerin içerisinde bulunmuş, ikonik otomobiller sizleri de çok etkilemiyor mu? Fiyatı ve dünyadaki hacmi ne kadar az yer kaplasa da bir Aventador veya yeni Ferrari F8 Tributo gibi düş evreni arabalar bile bazen anlam ifade etmiyor. Geçtiğimiz ay 179 adetle sınırlı coupe MX-5’lerden birisi daha satılmıştı.

Bahsettiğimiz üstü açık cabrio MX-5, ABD/Michigan’da satılıyor. 1993 yılında çıkmasına rağmen diri ve alımlı duruyor. Bazı temiz denilen müzelik otomobiller dış kısımdan iyi bir temizlik yapılsa da çoğu aksamları iş görmez durumda olur. Ancak bu siyah Japon incisi onlardan değil. 90’ların Uzak Doğu’dan çıkmış süper mini cabriosu ne durumdaymış inceleyelim.

MX-5’e sahip olan kişinin bilerek böyle otomobilleri garajda tuttukları fikri biraz saçma gelmiyor değil!

Boya bakımı eksiksiz, parlaklığını kaybetmeyecek kimyasal kaporta ürünleriyle sağlandığı çok açık. Siyah rengi değerli bir taş gibi parlıyor. Mazda’nın 1993 yılında sadece 1.505 adet sınırlı sayıda sunduğu MX-5, standart donanımda bol ekstralarla müşterilerine teslim edildi.

Kendi küçük olsa da karakteri RX-7’den geçmiş.

Japon ırkı Kei (küçük araba) araçlarını benimsedikleri için haliyle 90’ların BMW 850i’si gibi hacimli otomobiller değildi. Kilo tasarrufunu sağlam motorlarla destekleyen halk firmaları, bir nevi asfalt sürüngenleri üretiyordu.

Dünyada 1.505 kişinin sahip olabildiği Japon cabriosunda iyi bir dinamik sürüş özellikleri bulunuyor.

Örneklerin hepsinde spor süspansiyon, öne ve arka etekler, 14 inç BBS jantlar ve sınırlı kaymalı diferansiyel ile hardtop tavanı kapatıp zevk alacağınız drfit sporuna sizi yönlendiriyor.

26 yaşındaki Mazda MX-5’in iç kabin aksamları da harika gözüküyor.

Kırmızı derinin canlı duruşları koltuklarda, ön göğüste ve kapı malzemelerinde hissediliyor. Orijinal Miata logolu paspaslara karşı, olmasa daha iyi olurdu dediğimiz ahşap kaplama kısımları da bozulmamış şekilde bugünlere getirilmiş.

15.000 km’deki Japon faresine iyi de bir fiyat isteniyor.

Fiyat olarak istenen 17.900 doları Avrupa ve Amerika ülkelerine göre değerlendirirsek, sıfır kilometre iyi bir aile otomobili ücretlerine yaklaşıyor. Arabada yapılan en büyük meziyet, çeyrek asırdır bozulmadan korunmuş olması.

3.9 metrelik ikonik Mazda, 955 kg ağırlığında.

Ağırlığı taşıması cabrio modellerde 1.6L 115 ps üreten bir motor hazırlanmış. Değerler çok düşük gelebilir ancak 8.7 saniyedeki kalkış herkesi tatmin edecektir. Maksimum da 185 km/h çıkabiliyorsunuz. Japon yasalarının şifresini kırarsanız daha yüksek hızlara çıkmak mümkün.

Bundan bir 26 sene sonra fiyatı daha da astronomik seviyelere gelebilecek bu siyah MX-5, ABD topraklarında kalan en alımlı örneği diyebiliriz. Yanlışlıkla sıfır kalmış bir Nissan Skyline GT-R34 kadar olmasa da alınıp haftada bir gün zevkini binilebilecek bir spor araba olarak yorumluyoruz. Bu Japona sizde sahip olmak istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum