Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Gördüğünüz 1965 Lotus Cortina’nın Fiyatına Üç Ferrari Alabilirsiniz!

1963 yılında Ford ile Lotus'un birlikte geliştirdikleri Cortina'lardan birisi satılıyor. Kırmızı tek kapılı çok pahalı olsada geçmişe epeyce iz bırakmış!
Gördüğünüz 1965 Lotus Cortina’nın Fiyatına Üç Ferrari Alabilirsiniz!

Kısaca Lotus Cortina‘nın geçmişinden bahsedecek olursak; 1963 ile 1966 yılları arasında çıkan bu kompakt spor sedan, Ford Motors işbirliği ile üretildi. Cortina Mark 1’e dayanan bu model genelde Lotus ile anıldı. İngiltere’de yaşına göre 20.000 Sterlin’e satılan Cortina’lar, sıfır araba fiyatlarına göre yine de yüksek. Satılığa çıkartılan bu kırmızı örnek yollarda olanlardan biraz farklı ve çok değerli.

Silverstone Auctions‘da sergilenecek aracın yüksek fiyat değerine sahip olmasının birçok nedeni var. En son satış ücretini konuşurken biraz araştırma yaparak, Lotus Cortina ile hangi süper spor arabalar alınabilir, onlara baktık…

Cortina, cazibesi fazla olmayan ilk üretim Corolla‘ya benzeyen, normal bir tek kapılı.

54 sene boyunca Lotus iyi korunmuş. Yuvarlak farlı bu sevimli modelin baktığınızda krom ayrıntıları tertemiz duruyor. Restore aşamasından mutlaka geçtiği kısımlar olmuştur ancak biz o kısımları göremiyoruz.

Geçelim tampon kısımlarındaki yarış çizgileri ve kaputundaki sayının ne anlama geldiğine. Satılık Lotus Cortina, Sir John Whitmore ile Alan Mann Racing tarafından hazırlanan özel bir yarışçı.

Çıktığı yıllarda Avrupa Touring Araba Şampiyonası’na katıldı ve dereceler aldı. Şöyle ki bu başarılar 9 yarışın 8’ini kazanmak dersek daha etkili olacaktır.

Lotus modeli 1965 yılı yarış sonrasında Ford bayilerine bir tanıtım turuna çıkartılmış.

İki yıl sonra şampiyon, Sir John’un kendisi tarafından alınmış. 1995 yılına kadar aynı kişinin hizmetinde olan Cortina, şimdiki müzayedeye gelene kadar farklı kişiler de sahip olmuş.

Modelin kokpitindeki yarış koltuğunun şekilleri, o yıllara götürmeye yetiyor. Kaplamalar olsun araç aksamlarında çok fazla yıpranma gözlemlemedik. Zaten yarış dahil sadece Lotus Cortina’ya 24.430 km binilmiş.

Lotus Cortina’ya sahip olabilmek için bankanıza fazla para çekimi talimatı vermelisiniz.

9 yarışın 8’ini kazanan Lotus için 270.437 dolar isteniyor. Sağlam paralar. Bu paranın karşılığına denk gelen Ferrari, Lamborghini gibi markaların ikonikleşen modellerine baktık.

Michael Jackson’da sahip olduğu 1991 Ferrari Testarossa‘yı 122.532 dolara alabilirsiniz. 2005 model Ferrari F430’unların piyasasını araştırdığımızda ortalama 90.000 dolar olduğunu gördük. Yani Lotus parasına 3 tane almak mümkün.

Devam edersek; 2007 model Lamborghini Gallardo Superleggera 77.975 dolar. Çıtayı yukarı çıkardığımızda bir Mercedes-McLaren SLR’ı 232.000 dolara alarak, rakamları eşitliyoruz.

Bu otomobil için servet vermek ne kadar mantıklı saydığımız modelleri gördükten sonra düşünür olduk. 1965 Lotus Cortina’nın geçmişte bıraktığı izlere bakarsak da fazla paranın bağlanacağı bir otomobil.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum