Yatırım yapmaya başla!

1979 Mercedes 500 TE: “AMG Wagonu için Alkışınızı Hazır Tutabilirsiniz”

AMG'nin çıkış yıllarına yakın bir zamanda inşa ettiği ve 5 adet ürettiği 500 TE'lerden birisi satılmak üzere Almanya'ya geliyor!
1979 Mercedes 500 TE: “AMG Wagonu için Alkışınızı Hazır Tutabilirsiniz”

Eğer ki “görmediğim otomobiller” diye bir günlük tarzı defteriniz varsa, kaleminizi alıp bu 1979 Merso 500 TE AMG‘yi yazabilirsiniz. Modifiye şirketinin yaptıklarını çoğunluklu olarak Mercedes ile başladığını zannederiz. Geçtiğimiz sene de bu Almanlar ortaklıklarının 25. yılını kutlamışlardı. İşin başlangıcına gidecek olursak AMG, 1967 yılında bağımsız olarak kurulan bir şirkettir.

Bir otomobilin tüm aksamlarını kendine uyarlayan ünlü modifiye şirketi, zamanında Mitsubishi Galant’a bile kendi motorunu vermişti. İşte bağımsız olduğu senelerde ürettiği bu W123’ten sadece 5 adet yapıldığı söylendi. Bunlardan ikisi wagon, ikisi sedan ve bir tanesi coupe olacak şekilde. Hep beraber bu muhteşem siyah W123 Wagon’un nasıl ortaya çıkarıldığına bakalım.

Mercedes W123’ün 500 TE AMG dönüşümü çok havalı duruyor.

Mercedes 500 TE AMGAile otomobili tarzında ve içerisinde AMG geçen bir ürünü en son beyaz E63 S Shooting Brake‘de rastlamıştık. Sarı jantlar ve güçlendirilmiş ünitesi onu yollarda spor araba katili yapmıştı. Evet, nadir kalan örneklerinden biri olan 500 TE’nin yıpranmasına izin verilmemiş. Düşünün ki bu 40 yıl öncesinin bir modifiyesi. Zira bugün bile hayranlıkla baktırıyor.

Bu araç, Kaliforniya’da AMG meraklısı olan Henric Nieminem tarafından keşfedilmiş.

Nieminem, bu aracın tarihçesini biliyormuş ve ilk gördüğünde aklından Wagon 500 TE’yi almak geçmiş. Satın aldığı kişi de AMG’nin yeni filizlendiği dönemden kalma bir otomobil olduğunu bilmiyormuş. 79 Mercedes Wagon’un ilk başta arka süspansiyonları, döküm alüminyumlarla değiştirilmiş. OE kızak plakasının takılıp, komple AMG gövde setiyle giydirilmiş.

Kokpiti sandığımızdan da özel ve havalı duruyor.

Satılık Mercedes 500 TE AMG KokpitYine spor koltuk konusunda rakibi olmayan Recaro, en konforlu ürününü AMG ile paylaşmış. Araç geliştirici şirket de direksiyon, paneller, ön göğüs ve kapılara kadar sarı deri döşeme ile kaplayarak içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir iç mekan tasarımına imza atmış.

Mercedes 500 TE AMG Vagon’un içerisinde ürkütücü sesler çıkartan bir motor ünitesi yatıyor.

500 TE’den de anlayacağımız üzere kaputun altına M117 kodlu 5.0L‘lik bir V8 yerleştirilmiş. Kendine göre ikinci bir yağ soğutucu ve özel motor bağlantıları ile donatılmış. Kısaca bir vagon araçta istediğiniz konforla beraber, hız limitlerini belirlemesi size bırakılmış.

2017 yılında başka birinin üzerine geçen 500 TE AMG İsviçre’ye gönderilmiş. AMG Wagon 11 Nisan’da Almanya 2019 Techno Classica Essen‘de RM Sotheby tarafından açık artırmayla satılacak. Aracın eksik olan yanı ise AMG garajından çıktığını gösteren bir belgenin olmayışı. Ona rağmen tahmini satış rakamı 68.000 dolar ile 80.000 dolar arasında olması bekleniyor. Dünyadaki 5 otomobil olmasına bir ve de AMG’nin ilk zamanlarına yakın olmasını da ikinci değerli kılan faktör olarak görebiliriz. Araç hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum