Yatırım yapmaya başla!

Sata, Hibrit ve SSD Sabit Disklere Sahip Bilgisayarların Performans KarşılaştırmasıBilgisayarlar, gelişen teknoloji ile beraber hayatın her alanında sıklıkla kullanılan cihazlar olarak yerini almıştır. Evde, iş yerinde, diğer ortamlarda bilgisayarımız çoğunlukla yanımızdadır. Bilgisayarların en önemli özelliklerini sayacak olursak, başlıca işlem yapma yeteneği ve veri saklayabilmesi olarak gösterebiliriz. İzlediğiniz videoda 3 bilgisayarın veri saklama yeteneklerinin karşılaştırıldığını söyleyebiliriz. Bilgisayarlarda kullanıcıların en çok gereksinim duyduğu şeylerin başında yüksek performans gelmektedir. Yüksek hıza sahip bilgisayarları edinmek için de büyük maliyetlerin altına girmemiz gerekecektir.

Bilgisayarlar veri saklama işini, sahip olduğu donanım elemanlarından sabit diskler sayesinde yapabilmektedir. Sabit diskler bilgisayarların çalışmasında ve performanslarında önemli bir yere sahiptir. Günümüz teknolojisinde en yaygın sabit disk türlerinin Sata, Hibrit ve SSD diskler olduğunu söyleyebiliriz. Bu 3 disk birbirinden bağlantı ve çalışma prensibi olarak farklılıklar içermektedir.

Daha eski yıllarda bilgisayarlar ile haşır neşir olanlar İDE hard diskleri hatırlayacaktır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber IDE diskler, bilgisayar tarihinin tozlu sayfaları arasında yerini almıştır.

Bu farklılıklar için sabit disklerin çalışma prensiplerine ve üstünlüklerine göz atmakta fayda var. Son yıllarda en yaygın kullanılan ve hemen her bilgisayarda bulunan sabit disklere sata diskleri gösterebiliriz. Haznesinde cd’ye benzer alüminyum yüzey ve okuma yazma kafası mevcuttur. Bu yüzey dakikada binlerce kez dönüş sağlayabilmektedir. Disklerin dönüş hızı “rpm” ile ifade edilmektedir. Yüksek dönüş hızına sahip bir sabit diskin okuma yazma hızı daha yüksek olmaktadır. Bu da diskte yüklü olan işletim sisteminin daha hızlı işlemesine, dolayısı ile bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayacaktır.

Günümüzde daha yüksek performans talebi üreticileri yeni arayışlara itmiştir. Sata disk ile veri işleme hızı yeterli görülmemiş ve günümüzde Hibrit ve SSD diskler hayatımıza girmeye başlamıştır. Hibrit disklere değinecek olursak Sata ve SSD disklerin bir araya toplandığı melez bir disk olduğunu söyleyebiliriz. Böylece Sata’nın yüksek kapasitesi ve SSD’nin yüksek veri işleme hızı bir araya getiriliyor.

Gelinen noktada sabit diskler arasındaki en gelişmiş diskin SSD olduğunu söyleyebiliriz. Sata diskte saniyede 70-80 MB hızlarda okuma-yazma sağlanırken, SSD ile bu hızların saniyede 500-600 MB’lara yükseldiğini görüyoruz. Bu da bilgisayardaki yüklü işletim sisteminin çok yüksek hızlarda çalışmasını beraberinde getiriyor.
Videoda bahsettiğimiz sabit disklere sahip 3 bilgisayarın yan yana getirildiğini ve performanslarının karışlaştırıldığına tanık oluyorsunuz. Görüntülerde Sata disk’in diğer disklerin çok gerisinde kaldığı net bir şekilde göze çarpıyor. SSD ve SSHD (Hibrit) diskler arasındaki performanslar birbirlerine yakın olsa da SSD’nin bir adım önde olduğunu görebilirsiniz. Buna sebep olarak ise SSD’nin tamamen dijital prensiplere bağlı olarak çalışmasını gösterebiliriz. Rakipleri olan disklerdeki gibi içerisinde herhangi bir mekanik düzenek bulunmamaktadır.

Bilgisayarların konfigürasyonuna bakıldığında hızlı olması için ilk olarak işlemcilerin ve ram’in yüksek olması göz önünde bulundurulur. Günümüz teknolojisi ile artık bilgisayarların sabit diskleri, en az diğer ekipmanlar kadar önem arz etmekte.

SSD diske sahip bir bilgisayarın performans olarak diğer rakiplerinden açıkça ayrıldığını görebiliriz. Ancak bu noktada SSD disklerin kapasitelerinin azlığı ve fiyat olarak çok yüksek meblağlarda olması bilgisayar meraklılarının tadını kaçıran bir konu olmaktadır. Buna sebep olarak SSD disklerin henüz yeni bir teknoloji olmasını gösterebiliriz. Gelişen teknoloji ile beraber bu diskler daha da yaygınlaşacak ve fiyatları daha makul seviyelere inecektir diye düşünüyorum.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum