Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şaşkınlık Yaratan Görünümleriyle Dünyanın En Tuhaf Meyveleri

Şaşkınlık Yaratan Görünümleriyle Dünyanın En Tuhaf Meyveleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Mucizelerle dolu bir gezegen olan Dünya’da halen daha keşfedilmeyi bekleyen birçok canlı türü bulunuyor. Bu canlıların bazıları bilimsel adlarına kavuşmuş olsalar da halen daha dünya çapında tanınmayı bekliyorlar. Elbette ki uzaydan gelmişçesine tuhaf görünümlere sahip bu canlı türlerinin büyük bir çoğunluğunu bitkiler oluşturuyor. 350 binden daha fazla çeşitliliğe sahip olan bitkiler alemi, hem dünyanın en pahalı çiçekleri gibi etkileyici güzellikleri hem de en tuhaf meyveler gibi şaşkınlık yaratan canlıları bünyesinde barındırıyor.

Genellikle Afrika, Asya ve Güney Amerika kıtalarında yer alan bu tuhaf meyvelerin büyük bir kısmı çoğu insan tarafından bilinmiyor. Sizler de dünyanın en tuhaf meyvelerini gördüğünüzde varlıklarına inanamayabilirsiniz. Nadir bulunan dünyanın en pahalı meyvelerini daha önce sizlere tanıtmıştık. Şimdi ise dünyanın en tuhaf ve en egzotik meyvelerine sıra geldi. Sizleri daha fazla meraklandırmadan listemizde yer alan ilginç meyveleri sizlerle buluşturuyoruz.

İşte, huzurlarınızda görünüşleriyle akıllara durgunluk veren dünyanın en tuhaf meyveleri:

10 Şeker Elma

Şeker ElmaAmerika kıtasının belirli bölgelerinin yanı sıra Afrika, Hindistan ve Tayvan gibi tropikal ülkelerde de yetiştirilen Şeker Elma; aslında Hint Ayvası olarak da biliyor. İki farklı türün bir araya gelmesiyle oluşan Şeker Elma meyvesini, mutasyana uğramış bir elma olarak düşünüyor olabilirsiniz. Fakat elmadan daha çok ananası andıran bu ilginç meyve, 20 santimetrelik oldukça büyük bir boyuta ulaşabiliyor. Sert kabuğunun altında vanilya benzeri bir tada sahip fazlasıyla tatlı bir doku bulunuyor.

9 Tamarillo

TamarilloBilimsel adı Solanum betaceum olan yumurta şeklindeki Tamarillo meyvesi daha önceleri “Ağaç Domatesi” olarak da biliniyordu. Genellikle Ekvator, Kolombiya, Peru ve Şili gibi Güney Afrika ülkelerinde yetişen bu tatlı meyve; yaklaşık 10 santimetrelik bir çapa ulaşabiliyor. Sarı, yeşil, turuncu, kırmızı ve hatta morumsu renkler ile karşımıza gelen Tamarillo, özellikle de A vitamini açısında fazlasıyla zengin bir meyvedir.

8 Buda’nın Eli

Buda'nın EliBuda’nın Eli ya da Parmaklı Ağaç Kavunu isimleriyle karşımıza gelen bu Uzak Doğu meyvesi, parmak benzeri bölümleriyle dikkat çekiyor. Parfüm sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılan bu ilginç meyve, tamamıyla kuru ve çekirdeksizdir. Kuru bir meyve olmasına rağmen nefis bir aromaya sahip olan Buda’nın Eli, kesinlikle denemeye değer lezzetlerden bir tanesidir.

7 Ake

AkeAckee ya da Ake meyvesi, Sabunağacıgiller (Sapindaceae) familyasının bir üyesidir. At kestanesi ile akraba olan bu tür; Kamerun, Burkina Faso, Gana ve Nijerya gibi Doğu Afrika ülkelerinde yetişiyor. 30 santimetreye kadar büyüyebilen bu meyve; yeşilden kırmızıya, daha sonra ise sarı veya turuncu renge bürünüyor. Armut benzeri bir şekle sahip olan Ake, yumuşak ve süngerimsi bir yapıya sahip. Elbette ki bünyesinde hipoglisin A ve hipoglisin B toksinlerini barındıran bu meyveyi haddinden fazla tükettiğinizde, hipogliseminin yanı sıra bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklara da neden olabiliyor.

6 Boynuzlu Kavun

Boynuzlu KavunKiwano olarak da bilinen Boynuzlu Kavun, aslen Güney ve Orta Afrika’ya özgü bir meyvedir. Ülkemizde de Manisa ve Antalya şehirlerinde yetiştirilen bu meyve, Alanya Kavunu olarak nam salmıştır. Salatalık, kabak, muz ve limon gibi farklı aromaları bünyesinde barındıran Kiwano; tüylü ve yumrulu kabuğuyla oldukça dikkat çekiyor. Sulu ve etli bir yapıya sahip olan bu tuhaf meyve, jölemsi çekirdekleriyle de kavunu andırıyor.

5 Pitaya

PitayaEjder Meyvesi adıyla dünyaya nam salan Pitaya’nın anavatanı Amerika kıtası olsa da Asya kıtasının belirli ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Kısa süre önce Mersin ilinde de üretilmeye başlanan Pitaya, bir kaktüs türü olduğu için kurak bir iklime ihtiyaç duymaktadır. Ekşi ve ferahlatıcı tadıyla kiviyi andıran Pitaya, yetiştiği bölgelerde alternatif tıp materyali olarak da kullanılmaktadır.

4 Durian

DurianGüneydoğu Asya’da yetişen ve “Meyvelerin Kralı” olarak da bilinen Durian, yaklaşık olarak 2 ila 3 kg ağırlığındadır. Hem görünümü hem de pis kokusuyla alışılmadık meyvelerden bir tanesi olarak karşımıza gelen Durian, bazı insanlara göre inanılmaz bir lezzeti bünyesinde barındırmaktadır. Tam olarak mayhoş bir tada sahip olan bu tuhaf meyvenin Singapur ve Endonezya gibi ülkelerde belirli kapalı alanlara sokulması da yasaktır.

3 Mangostan

Mangostan“Meyvelerin Kralı” olur da “kraliçesi” olmaz mı? Sunda Adaları’na özgü bir meyve olan Mangosta da “Meyvelerin Kraliçesi” olarak biliniyor. Mor renkli kabuğunun altında, beyaz ve yumuşak bir yapıyı barındırıyor. Enfes tadıyla dünyaya nam salan Mangostan, kremamsı yapısıyla ve antitoksidan özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

2 Yıldız Meyvesi

Yıldız MeyvesiYıldız şeklindeki meyve dilimleri ile Yıldız Meyvesi ismini alan Karambola; Sri Lanka, Endonezya ve Hindistan’da yetiştirilmektedir. Kabuğunun altında sulu ve oldukça tatlı bir yapıyı barındıran Karambola’nın tadı sulu bir armudu andırıyor. C vitamini ve fosfor bakımından zengin olan bu eşsiz meyve, hem görünümü hem de tadıyla sofraları süslemeyi başarıyor.

1 Çarkıfelek Meyvesi

Çarkıfelek MeyvesiPasiflora edulis ya da Çarkıfelek Meyvesi olarak bilinen bu eşsiz meyve ülkemizde de “Passion Fruit” adıyla satışa sunuluyor. Mor renkli derimsi dış kabuğunun altında jölemsi bir tabakaya sahip olan Çarkıfelek Meyvesi, hem tatlı hem de ekşi tadıyla damaklarınıza kelimenin tam anlamıyla eşsiz bir lezzet şöleni yaşatıyor. Bazı ülkelerde şarap ve yoğurt yapımında kullanılan bu egzotik meyve Afrika kıtasında yetişiyor. Ayrıca adından da anlaşılacağı üzere, sakinleştirici bir etkiye de sahip bir meyvedir.

Görünümleriyle farklı oldukları kadar tatlarıyla da hayranlık uyandırmayı başaran bu egzotik meyvelerin bazıları artık ülkemizde de yetiştiriliyor. Ancak bu meyvelerin birçoğu yurt dışından ithal edildiği için fiyat etiketleri de dudak uçuklatıyor. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz dünyanın en tuhaf meyvelerinden hangilerini tatmak isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.