Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SASA, THYAO, TUPRS, EREGL ve KOZAL Hisselerinde Son Durum

Deprem felaketinden sonra oldukça üzücü bir hafta geride kalırken borsada en çok takip edilen ve işlem gören hisselerin seyri merak ediliyor. İşte detaylar;
SASA, THYAO, TUPRS, EREGL ve KOZAL Hisselerinde Son Durum
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da geçen yıl büyük kazançlar getiren şirketlerin hisseleri, 2023 yılında oldukça durağan hareket ediyor.  Türkiye, tarihindeki en büyük felaketlerinden birini yaşarken Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul tarafından kritik kararlar alındı.

Yetkili kurumların aldığı tedbirler veya kolaylıklar çoğunluk tarafından olumlu karşılansa da farklı düşünen kesimler de mevcut. Alınan kararların yetersiz olduğunu, yanlış zamanda alındığını veya doğru olmadığını düşünen uzmanlar, Borsa İstanbul’da doldur-boşalt tarzı işlemlerin yapıldığını belirtiyor.

Halka arzların yoğun olarak gerçekleştiği dönemde portföyündeki hisselerini değiştirip yeni şirketlere geçen yatırımcılar, satış baskına katkıda bulunuyor. Bu kapsamda bazı analistler yüksek frekanslı işlemlerle ve halka arzlarla ilgili yeni düzenlemelerin gelmesi gerektiğinin altını çiziyor.

SASA, THYAO, TUPRS, EREGL ve KOZAL Hisselerinde Son DurumKaynak: Paratic Piyasalar

Borsada yatırımcıların en çok takip ettiği ve işlem yaptığı şirketlere bakıldığında Sasa Polyester(SASA) günlük yüzde 4,3 kazançla 117,2 TL, Türk Hava Yollar (THYAO) yüzde 0,7 artışla 140,7 TL, Tüpraş (TUPRS) günlük yüzde 0,8 kayıpla 627 TL, Erdemir (EREGL) yüzde 1 düşüşle 44 TL, Koza Altın (KOZAL) yüzde 5,8 kazançla 26,4 TL, Aselsan (ASELS) ise yüzde 2 kayıpla 56 TL’den işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Aselsan, gün içinde KAP üzerinden yaptığı açıklamada 29.135.362,99 euro karşılığındaki yeni iş ilişkisini duyurmuştu.

Borsada yeni yılda soru işaretleri ve kaygılarla dolu süreç geride kalırken yatırımcılar da kazanç oranlarını artırmayı hedefliyor. Uzmanlar sıklıkla güvenilir, vizyonu ve yatırım hedefleri olan şirketlerin takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Bilanço döneminde olduğumuz süreçte şirketlerin karları, satış rakamları ve projeleriyle ilgili açıklamalarının da yatırımcıların radarında olması gerekiyor.

Geçen yıl yüksek kazanç oranlarıyla karşımıza çıkan ve yatırımcıların gözdesi olan şirketler yeni yılda performanslarını diğer tüm şirketler gibi düşürdü. Örnek vermek gerekirse 17.11.2022 tarihinde 189 TL’ye kadar çıkan Sasa Polyester hisseleri, bugün itibarıyla 117 TL’ye kadar düştü.

2023 yılında seçim gibi borsayı strese sokabilecek gelişmeler beklenirken Türkiye’yi yasa boğan bir felaket yaşandı. İstikrarı ve güven ortamını seven borsa için yaşanan olumsuz gelişmeler elbette yıpratıcı bir etkiye sahip oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.