Yatırım yapmaya başla!

Sasa Polyester ve Özbal Çelik Boru Hisselerine İnternet Yasağı!

Sasa Polyester ve Özbal Çelik Boru'daki aşırı fiyat yükselmesi SPK'nın gözünden kaçmadı. Her iki şirket için de üç ay boyunca, internetten işlem yapılamaz yasağı getirildi.
Sasa Polyester ve Özbal Çelik Boru Hisselerine İnternet Yasağı!

Sasa Polyester ve Özbal Çelik Boru’da, son iki ayda görülen yüksek kazanç SPK’nın dikkatini çekti. %100’ü aşan değer kazancı bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı şüphesiyle bu iki şirketin hisselerine internet yasağı getirildi.

Sasa Polyester 2015 yılına kadar Sabancı Holding bünyesinde olan bir şirketti. Daha sonra Erdemoğlu Holdinge satıldı. Ancak bu satışla birlikte şirket hisselerinin değerleri adeta fırladı. 1 TL’den neredeyse 9 TLye yükselen hisse fiyatları yatırımcılar kadar Sermaye Piyasası Kurulunun da (SPK) dikkatini çekti.

23 Mart’ta 2.69 TL olan Sasa hisse fiyatları, 8.39 TL’ye kadar yükseldi. Bu rakamlarla birlikte Sasa Holding hisselerinin sadece son iki ayda %225, 2015 yılından bu yana da %800 oranında prim yaptığını söyleyebiliriz. Şirket hakkında bilinmesi gereken diğer bir bilgi ise şöyle; 2015 yılında Sabancı Holdingden satıl alınan Sasa Holdingin bugün özsermayesi 512 milyon lira iken, şirketin piyasa değeri 3.5 milyar liraya ulaşmış durumda.

Normalin çok üzerinde olan bu fiyat artışı üzerine SPK yetkilileri harekete geçti. 3 ay boyunca bu şirketin hisselerine, internetten hiçbir şekilde işlem yapılamayacak. Her iki şirkete de internetten işlem, ve açığa satışta SPK yasağı getirildi. Hisse fiyatlarının normalin çok üzerinde gerçekleşmesi ve piyasaların dikkatini çekmesi üzerine, şirket yetkililerinden KAP’a yapılan açıklamada, yeni yapılacak yatırım hakkında da bilgi verildi.

SPK’nın internet yasağı koyan diğer bir şirket ise Özbal Çelik Boru oldu. SPK’dan gelen bilgilere göre bu şirketin 25 Nisan ve 23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen işlemlerinde, ilgili yasanın 107/1 maddesindeki suçların işlendiğine dair şüpheler bulunuyor.

“Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği” gereğince, Sasa Polyester ve Özbal Çelik Boru şirket hisselerinin yatırımı veya satışı gibi işlemler, 3 ay boyunca internet üzerinden yapılamayacak.

Sasa Polyester Yeni Yatırımının Miktarını Yükseltti

Sasa Holding, hisse senetlerindeki rekor artış sayesinde, son günlerin en çok konuşulan şirketlerinden biri durumunda. Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bulunan, 2.935.369 m2’lik bir alan üzerine kurulması planlanan tesis için Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan, Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı kapsamında 7.17 milyar lira bir yatırım tutarı alınmasına karar verilmişti. Ekonomi Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında, bu tutarın 12,8 milyar liraya çıkarılmasına karar verildi. İlk etapta 6 yıl olarak belirlenen yatırımın süresi de 8 yıla çıkarılmış oldu.

Öte yandan Sasa Polyester’in 3 Nisan-26 Mayıs tarihleri arasında, hisse fiyatlarının 3,46 liradan 8,39 liraya yükselmesiyle gelen SPK kararı şirket yetkililerin canını sıkmaya devam ediyor. SPK’nın yasak koymasının kaynağı olan 107/1 maddesinin içeriği ise şu şekilde:

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum