Paylaşım

Sarma Sigara Alana ve Satana Hapis Cezası Geliyor!


 

TBMM Genel Kurulunda yapılan değişiklik ile kaçak tütün ve sarma sigaraya ilgili önemli değişikliklere gidildi. İşte detaylar…

Özellikle son yıllarda tütün saranlara ve bunun ticaretini yapan insanlara sıklıkla rastlamamız mümkün olmaktadır. Sigaraya art arda gelen zamların da etkisiyle insanlar farklı arayışlara yöneliyorlar. Bunların başında ise sarma sigarayı gösterebiliriz. Fiyatının normal sigaraya göre çok daha hesaplı olması, tütün alımını ve sarma sigarayı daha cazip hale getirmiş durumda.

Kaçak tütün ticaretinin son yıllarda hızla artmasıyla beraber hükumet harekete geçti. TBMM Genel Kurulu‘nda, kaçak tütün kapsamında yapılan düzenlemeye göre, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan gerekli yetki belgelerini almadan, kaçak tütün bulunduran ya da ticaretini yapanlara hapis cezası verilebilecek.

Yetki belgesine sahip olmadan sarma sigarayı satana ve bulundurana 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Sarma sigarayı illegal yollardan ulaşan kişiler, yapılan kanun değişikliğine göre hapis cezasına çarptırılacaklar. Tütünün işlemesini ve satışını yapmak isteyen işletmelerin, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan alınmış yetki belgesine sahip olması gerekiyor. Bu belgeyi alabilmek için ise başvuru yapan firmanın Türkiye’de tütün işleme tesisi bulundurması şart koşuluyor.

Yapılan değişiklik ile tütün ithalatıyla ilgili düzenlemelere gidildi.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan alınmış iznin şart koşulduğu düzenlemede ilk olarak yurt içinde üretilen tütünlerin işlenmesi şart koşuluyor. İthal edilen tütünlerin ise işlendikten sonra ihracata yönlendirilmesine ise engel olunuyor. Bu kurallara uymayan kişilere de yine 3 ila 6 yıl arasında hapis cezaları verilebilecek.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın