Yatırım yapmaya başla!

Ünlü İş İnsanı Şarık Tara Hayatını Kaybetti!

Bir dönemin vergi rekortmeni olan Şarık Tara, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 88 yaşında hayatını kaybetti. İşte detaylar…
Ünlü İş İnsanı Şarık Tara Hayatını Kaybetti!

Enka Holding Fahri Başkanı Şarık Tara, bir süredir tedavi görüyordu. Bu akşam 19:25 sularında çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak hayatını kaybetti. 88 yaşındaki ünlü iş insanı, Türkiye’nin en zengin 7. İsmi olarak anılıyordu. Aynı zamanda 2014 yılında 37 milyon 582 bin 415 liralık vergi tahakkuku ile “En Çok Gelir Vergisi Ödeyenler” listesinde ilk sıraya yerleşmişti.

2018 yılında dünyanın en zengin 1000 insanı arasına giren Türklerden biri olan Şarık Tara, yaklaşık 3,5 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin isimleri arasında yer alıyordu. Türkiye’nin önde gelen özel elektrik üreticisi olan Enka’nın ana hissedarıydı.

1930 Üsküp doğumlu iş insanı, yüksek inşaat mühendisidir. Köklü bir aileden gelen Şarık Tara, İkinci Dünya Savaşı sırasında Makedonya’dan Türkiye’ye göçmüştür. Şişli Terakki Lisesi’nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimini almıştır. 1957 yılında kayınbiraderi Sadi Gülçelik ile Enka’yı kurdu. 27 yaşında bu başarılı adımı atması hemen dikkatleri çekmişti. Şirketin ismi ise enişte ve kayınbirader kelimelerinin ilk hecelerinden gelmektedir. Bu güzel ayrıntı da şirket ile ilgili dikkat çeken bilgilerdendir.

Şarık Tara, Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği’nin (RUYİAD) üyesi ve yüksek istişare konseyi başkanıydı. 2014 yılında ödediği yaklaşık 37,6 milyon liralık vergi ile Türkiye’nin en fazla gelir vergisi ödeyen kişisi unvanını almıştır. 2015 verilerine göre Türkiye’nin en zengin 6. ismi olurken, 2018 yılında 7. ismi olmuştur. Dünya sıralamasında ise 965. zengin kişi olarak anılmaktadır.

Başından geçenleri gençlere bir kitap vasıtasıyla aktaran Şarık Tara bir röportajında, tecrübeye inanmadığını söyleyerek dikkat çekmiştir. “Tecrübe insanı kısıtlar ve vizyonunu kapatır. Yaratıcı olmanın, yenilikleri takip etmenin ve onlara adapte olmanın, tecrübeden daha önemli olduğuna inanırım,” ifadelerini kullanmıştır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum