Yatırım yapmaya başla!

Gördüğümüz Sarı Porsche 10 Dakika İçerisinde Akla Zarar Bir Fiyata Satıldı!

Porsche'nin 1998 yılında son hava soğutmalı olarak ürettiği 993 Turbo'lardan biri aşırı pahalı bir fiyata satıldı...
Gördüğümüz Sarı Porsche 10 Dakika İçerisinde Akla Zarar Bir Fiyata Satıldı!

Porsche’nin 993 Turbo efsanesini bilmeyen yoktur diye kabul ediyoruz. İki kapılı spor araç 1993 yılında 964 Serisi’nin yerini almıştır. Üretimi 5 yıl kadar yapıldıktan sonra daha fazla çeşitlendirilerek piyasaya sürülmüştür. Biraz daha günümüze gelirsek durum 2.8 saniyede 100 km’ye çıkış yapan ve  340 km/h son sürate sahip GT2 RS‘lere kadar şahane hale geldi.

993’ün farklı restorasyon çalışmalarını gördük. Gunther Werks’ün 993 400R‘ı gibi pahalı yenileme örnekleri, bu sefer gölgede kaldı…

933 Turbo’nun renk ahenginde, kışkırtıcı hissiyatlar salgılanıyor.

Hava soğutmalı Porsche’lerin sonuncusu 993, Singer’ın yenilemelerine açılmış en büyük savaş olarak duruyor. Bazen bu seri neden bu kadar önemli ve değerli diye sorulduğunda, “demek ki kötü olabilecek hiç bir şeyi yok” diyerek cevap veriyoruz.

Aracın daha fazla bekletmeden 3 milyon dolara satıldığını söyleyelim!

Fiyatı gerçekten dudak uçuklatan cinsten. Sonradan restoresi yapılıp da en pahalı olarak 1.8 milyonluk Williams & Singer‘ın 911’ini görmüştük. Project Gold bu aracı çok büyük farkla geçiyor.

Altın sarısı 993 projesinin tamamlanması tam 1 sene sürmüş.

Yenileme için uzun bir zaman diyebiliriz. Kapsamlı restore dediğimiz zaman aslında zaman belirlemek biraz zor. Tamamen bitmesi yıllarca süren örneklerini de biliyoruz. Porsche 993’ün dış kısmı soyularak orijinal gibi boyanmış.

Denilene göre aracın kokpiti de dahil edikten sonra toplamda 52.000 parça üzerinde yenileme yapılmış. Ve değişen parçaların her biri orijinal.

Satıştan gelen para önemli yerlere aktarılmış.

3 milyon dolara satılan sarı Porsche’nin geliri ana fabrikaların bulunduğu Stuttgart ve Leipzig bölgelerindeki eğitim, araştırma, spor, kültür ve sosyal girişimleri destekleyen Ferry Porsche Foundation vakfına bağışlanmış.

Son hava soğutmalı motorda ilk günkü kondisyonuna getirilmiş.

3.6L çift turbolu motor, eskisi gibi 450 ps güç üretiyor. 585 nm torkluk üniteye daha büyük turbo türbinleri, ilave yağ soğutucuları, Motronic motor kontrol ünitesi ve seramik port gömlekleri verilmiş. Sonrasında yine bazı detaylar gold renge boyanmış.

1 yıllık süre içerisinde inanılmaz çalışmalar yapıldığını görüyoruz. 52 bin yeni parçanın eklendiği 993’e daha fazla soğuk hava kullanacak turbolar takılmış.

Fiyatı hakkında ufak bir hesaplama yaparsak; Gold Project’in satıldığı paraya 10 adet sıfır GT2 RS veya neredeyse 20 yeni 911 Turbo alabiliyorsunuz.

Bundan sonra elbette bunun gibi özel araçların restoreleri yapılacaktır. Ancak bu kadar pahalıya gider mi bilmiyoruz. 1998 model Porsche 993 için sizce bu fiyat normal mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum