Yatırım yapmaya başla!

Küçülme Kararı Alan Sarar Yönetimi “Battıkları Yönündeki” Haberlere Tepki Gösterdi

%15-20 küçülme kararının ardından şirket içi yazışmalarının medyaya yansıması üzerine Sarar Giyim’den açıklama geldi.
Küçülme Kararı Alan Sarar Yönetimi “Battıkları Yönündeki” Haberlere Tepki Gösterdi

Eskişehir merkezli, ünlü giyim markası Sarar, önceki gün yaptığı açıklamada %15-20 küçülme kararının altında yatan gerekçeleri paylaşmıştı. Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, mağaza veya fabrika kapatmadıklarını sadece kiraları çok yüksek olan yerlerden çıktıklarını söylemişti.

Ancak Yönetim Kurulu’nun personellerine yolladığı notun medyaya yansıması üzerine şirketin battığı yönünde söylentiler peyda oldu. Bu söylentilerden rahatsız olan Sarar Yönetimi, kamuoyunu aydınlatmak ve çıkan haberlerin asılsız olduğunu söylemek amacıyla açıklama yapma zorunluluğu hissettiklerini aktardı.

Cemalettin Sarar battıklarına dair çıkan haberlerden son derece rahatsız olduklarını belirterek, açıklama yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Cemalettin Sarar1944 yılından bu yana faaliyet gösteren ülkemizde 5000 çalışanı bulunan Sarar Mağazacılık %15 ila 20 oranında küçülme kararı aldı. Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, fabrika ve mağaza kapatmadıklarını, ihracata devam ettiklerini ve ülkeye faydalı olabilmek için çalıştıklarını söyledi.

Küçülmelerinin sebebinin emekli olan çalışanların çıkarılması ve yerine daha genç insanlar alabilmek olduğunu dile getirdi. Ayrıca kirası çok yüksek olan yerlerden daha makul yerlere geçmek için de mağaza değişikliği gibi kararlar aldıklarını aktardı. Küçülme hamlesinin ardından 2019 sonunda cirolarını %20, ihracatlarını ise %15 oranında artırmayı hedeflediklerini söylemişti.

Ancak ünlü hazır giyim mağazasından gelen bu açıklamalara rağmen kamuoyunda şirketin battığı veya iflas ettiğine yönelik birtakım haberler ortaya çıktı. Bunun üzerine kamuoyunu aydınlatma gereği duyduklarını söyleyen Cemalettin Sarar sürdürülebilir büyümenin gereği olarak 500 kişinin çalıştığı fabrikada gönüllü ayrılmak isteyenlere öncelik tanındığını söyledi.

Bu konunun hem yazılı hem de sözlü olarak çalışanlara iletildiğini ve işten ayrılan kişilerin özlük haklarının korunacağının temin edildiğini bildirdi. Türkiye genelindeki beş fabrikada 4000-5000 işçi ile üretim yaptığını, 160 noktada 1000’den fazla mağaza çalışanına sahip olduklarını söyledi. Ülkemizde üretilen Sarar ürünlerinin 58 ülkede satıldığını ve gelecek yıl yeni yatırımlarla büyümeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Sarar Grubu tekstil haricinde akaryakıt, enerji, gayrimenkul ve şehir otelciliği gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor.

Sarar Şirket İçi YazışmaSaydığı bu sektörlerde de önemli miktarda istihdam sağladıklarını açıklayan Cemalettin Sarar, kadın istihdamı konusunda Anadolu’nun en büyük ikinci kadın işvereni konumunda olduklarını açıkladı. Kamuoyunda çıkan haberlerin asıl kaynağı yönetimin personele yolladığı yazı olmuştu.

Medyaya yansıyan şirket içi yazışmada; işçilik maliyetlerinin arttığı, ihracat siparişlerinin düştüğü ve işgücü fazlalığı gibi faktörlerin etkisi ile ekonomik olarak üretim yapmalarının mümkün olmadığı ifade edildi. Açıklamanın devamında üretim, kesim, depo, muhasebe, temizlik, sosyal hizmetler, bakım ve makine gibi kadrolarda personel azaltımına gidileceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum