Yatırım yapmaya başla!

Santander İkinci Çeyrek Net Kârı Banco Popular Nedeniyle %18 Düştü

Euro Bölgesi’nin ikinci en büyük bankası olan Santander, ikinci çeyrekte 1.56 milyar dolar net kâr açıklayarak tahminleri aştı. İşte detaylar;
Santander İkinci Çeyrek Net Kârı Banco Popular Nedeniyle %18 Düştü

Haziran 2017’de Banco Popular’ı alarak Euro Bölgesi’nin piyasa değeri açısından ikinci en büyük bankası olan Santander, Nisan-Haziran dönemi için 1.39 milyar euro (1.56 milyar dolar) net kâr açıkladı.

Rakam Reuters analistlerinin 1.29 milyar euro olan beklentilerini aşsa da önceki yıla kıyasla yüzde 18 seviyesinde düşüş gösterdi. Banka, düşüşün sorunlu borç veren Banco Popular’ı satın alımı nedeniyle bir kereye mahsus yeniden yapılanma maliyetlerinden ve İngiltere’deki zayıf performanstan kaynaklandığını bildirdi.

Kazancının yüzde 46’sını elde ettiği Latin Amerika iş hacimlerindeki istikrarlı büyüme, başta İspanya olmak üzere 706 milyon euro değerindeki giderleri karşılamaya yetmedi.

Santander 706 Milyon Euro Gider Karşılayamadı Avrupalı rakipleri gibi Santander de tarihsel düşük seviyelerde olan faiz oranlarıyla iç piyasadaki kredilerden kazanç elde etmekte zorlanıyor. Santander’in CFO’su Jose Garcia Cantera verdiği bir demeçte; “ticari ve dijital dönüşümümüzde kaydettiğimiz ilerlemeyi yansıtan 8 yıl içindeki en güçlü temel üç aylık performansı sunduk” dedi.

Kuzey ve Güney Amerika’daki işletmelerinin son derece iyi performans gösterdiğini belirten CFO, Avrupa’da devam eden alt yapıya ilişkin ücretlerin nitelenebilir kârı etkilediğini söyledi.

Santander İkinci Çeyrek Net Kâr Açıklaması Net faiz geliri ise geçen yılın ikinci çeyreğinden yüzde 5.6 artarak 8.95 milyar dolar oldu ve rakam Latin Amerika’daki güçlü borç verme büyümesi nedeniyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 3.1 daha yüksek geldi. Analistler ise net faiz gelirinin 8.76 milyar dolar olarak gerçekleşmesini bekliyorlardı.

Bankanın üçüncü en büyük bölgesi olan Britanya’da ise kâr, kısmen 26 milyon euroluk yeniden yapılandırma maliyetleri ve 80 milyon euroluk karşılıklar nedeniyle yüzde 41 seviyesinde düştü. Bir Bankanın gücünü ölçmek için yakından izlenen Çekirdek sermaye oranı ise yüzde 11.3 olarak önceki çeyreğin yüzde 11.23’ünden yüksek gerçekleşti. Açılış zilinden kısa süre sonra Avrupa’nın önde gelen bankası Santander hisseleri yüzde 2’nin üzerinde artış gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum