Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şansölye Sunak, İngiltere’nin G7’nin En Kötü Ekonomisi Fikrini Reddetti

İngiltere Maliye Bakanı, ülke GSYİH verileri gündemde büyük yer kaplarken ekonominin uluslararası rakipleri arasında en büyük daralmayı gördüğü fikrini reddetti.
Şansölye Sunak, İngiltere’nin G7’nin En Kötü Ekonomisi Fikrini Reddetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan İngiltere GSYİH verilerinin yankıları sürüyor. Bazıları rakamların ülkenin bir kez daha G7’nin en kötüsü olduğunu gösterdiğini söylerken Sunak, direnç gördü.

Sky News’e verdiği röportajı Twitter hesabından; “GSYİH’nin farklı ülkelerde hesaplanma yöntemiyle ilgili önemli bir konu” ifadeleriyle paylaştı. Şansölye, resmi rakamlar koronavirüs krizinin 1709’dan bu yana ekonomiye en kötü darbeyi vurduğunu gösterirken önceliğinin işleri korumaya devam ettiğini söyledi.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan veriler İngiltere’de GSYİH’nin 2020’de yüzde 9,9 çöktüğünü gösterdi.
İngiltere GSYİH Çöküşü
Kaynak: ONS

Rakam uzmanlar tarafından diğer ülkelerle kıyaslanırken ve İngiltere’nin çok daha kötü performans gösterdiği söylenirken Sky News’in haberi Hazine tarafından da şöyle paylaşıldı:

“Birleşik Krallık, ekonomik büyümeyi diğer birçok ülkeden farklı bir şekilde hesaplıyor -GSYİH ölçümüne ilişkin daha karşılaştırılabilir yaklaşımlar, performansımızın uluslararası emsallerimize daha yakın olduğunu gösteriyor.”

Diğer taraftan Hazine, krizin üstesinden gelmek ve olabildiğince çok işi ve işletmeyi korumak için cari mali yılda 400 milyar sterlini aşması beklenen en büyük barış zamanı borçlanma programına başladı.

Şansölye Rishi Sunak da 3 Mart’ta bütçesini, işleri korumaya odaklanarak faaliyetler üzerindeki devam eden baskı nedeniyle daha fazla yardım duyurmak için kullanacağını doğruladı.
Şansölye Sunak İngiltere'nin G7'nin En Kötü Ekonomisi Değil
Kaynak: Twitter

Sky News’e verdiği demeçte kamu maliyesinin önemli olduğunu ve bu desteği güçlü bir ekonomiye sahip oldukları için verebildiklerini belirtti.

“Bir sonraki şok ülkeyi vurduğunda, aynı şekilde kamu maliyemizin güçlü bir konuma getirilmesini gerektirecek şekilde yanıt verebileceğimizden emin olmak istiyorum” diyen Şansölye, İngiltere ekonomisinin uluslararası rakipleri arasında en büyük daralmayı gördüğü fikrini reddetti.

Bu noktada GSYİH hesaplamasının farklı ölçümlerinin, Birleşik Krallık’ın birçok G20 ülkesinden daha iyi ve en azından onunla aynı doğrultuda performans gösterdiğini savundu. Ancak gelen birçok yorum bu yönde değildi.

Son raporunda 2021 için İngiltere gayri safi yurt içi hasıla öngörüsünü yüzde 5,9’dan yüzde 3,4’e çeken ekonomik araştırma enstitüsü NIESR de Twitter hesabından; ”Bugünün ONS rakamlarına göre, Birleşik Krallık’ta GSYİH 2020’de %9,9 daraldı ve bu, geçen yıl G7 ülkeleri arasında muhtemelen en büyük yıllık düşüş olacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu