Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şansölye Sunak Bütçe’de Vergi Artırmayıp İyileşmeye Odaklanmalı

İngiltere merkezli mikroekonomik araştırma enstitüsü IFS, bütçeye sayılı gün kalmışken Maliye Bakanı Rishi Sunak'ı vergileri yükseltmemeye ve ekonomiye desteği genişletmeye çağırdı.
Şansölye Sunak Bütçe’de Vergi Artırmayıp İyileşmeye Odaklanmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin önde gelen bağımsız mikroekonomik araştırma enstitüsü Mali Araştırmalar Enstitüsü (Institute for Fiscal Studies-IFS) Şansölye Rishi Sunak’a desteği genişletme çağrısında bulundu.

IFS, Sunak’ı gelecek ayın bütçesini Brexit, Covid ve küresel ısınma olmak üzere ekonominin üç zorluğunu ele almak için devlet desteğinin hedeflenen uzantısını duyurmaya çağırdı. Enstitü Maliye Bakanı’nın Covid kaynaklı yaklaşık 400 milyar sterlinlik rekor borçlanmaya yanıt olarak vergileri artırmaktan kaçınması gerektiğini belirtti.

Bunun yerine Şansölye Sunak’ı İngiltere’nin kilitlenmeden ekonomik iyileşmesini desteklemeye odaklanması gerektiğini savundu.
İngiltere Ekonomi 2020 GSYİH Düşüş
Kaynak: ONS

IFS araştırmacılarına göre Sunak’ın 3 Mart’ta açıklayacağı bütçenin önümüzdeki aylarda hane halklarına ve işverenlere acil durum desteğinde iyi hedeflenmiş uzantıları duyurması gerekiyor.

Ayrıca bunları aşamalı olarak ortadan kaldırmak için bir plan hazırlaması gerekiyor çünkü bu desteğin çoğu kaldırılana kadar ekonomi ayarlanamaz ve toparlanamaz. Şansölye aynı zamanda ekonominin toparlanmasına ve yeni bir normale uyum sağlamasına nasıl yardımcı olacağına dair planlar hazırlamalıdır.

IFS: “Ekonominin Brexit’in, Covid’den toparlanmanın ve net sıfıra doğru hareketin üçlü zorlukları için adapte olması gerekiyor.”

Bununla birlikte kamu maliyesi sürdürülebilir bir zeminde bulunmadığı ve bir noktada önemli ölçüde net vergi artışlarına ihtiyaç duyulacağı belirtildi.
Ancak önemli vergi artışlarının gelecek bütçenin bir parçası olmaması gerektiği konusunda da uyarı yapıldı.

Sunak, yalnızca daha büyük sonraki vergi artışları için isteği olduğundan eminse, kalıcı harcama artışlarını (veya bu konuda vergi kesintilerini) taahhüt etmelidir. IFS Direktörü Paul Johnson, bunun Sunak’ın ikinci bütçesi ancak 15. büyük mali açıklaması olacağına dikkat çekti.

Şimdilik Sunak’ın destek ve iyileşmeye odaklanması gerektiğini belirterek gelecekteki büyük vergi artışları şeklinde bir hesaplaşmanın çok olası göründüğünü ancak henüz kaçınılmaz olmadığını aktardı.

Raporda Citi ekonomik belirsizliklerin emsalsizliğini koruduğunu belirtti. Citi’nin bu yılın sonundaki temel senaryosuna göre ekonomi Covid öncesi seviyesinin %3 altında olacak. Kaldı ki bu senaryo virüs korkusunun 2021’de kademeli olarak ortadan kalktığını, bazı sosyal mesafelerin üçüncü çeyreğin sonuna kadar devam ettiğini varsayıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu