Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şanghay’ın Yeni Teknoloji Borsası’nda Hisseler Kazançlarını Büyük Ölçüde Geri Verdi

Şanghay'ın yeni teknoloji borsasında hisse senetlerinin dün elde ettiği kazançların büyük kısmı bugün geri verildi.
Şanghay’ın Yeni Teknoloji Borsası’nda Hisseler Kazançlarını Büyük Ölçüde Geri Verdi
Yorum

Çin’de kurulan Nasdaq tarzı yeni borsa dün 25 şirketin hisse senediyle işleme açılmış ve yüzde 100’ü aşan yükselişler gözlenmişti. İlk işlem gününde Star Market, hızlı aksiyonlar göstermiş; ama uzmanlar buna karşı uyarmıştı. Bugün ise hisseler dün elde ettikleri kazançların büyük kısmını geri verdiler.

İlk parti listedeki 25 şirketten 20’sinden fazlası, bugün Asya’da öğleden sonraki işlemlerde yüzde 10’dan fazla düşüş kaydetti.

25 Şirketten 20 Tanesi Yüzde 10 DüştüÖte yandan yarı iletken firması Espressif Systems, genel eğilimi artıran az sayıda firmadan birisiyle ve hisseleri yüzde 15 arttı. Investec Asset Management şirketinin çok varlıkli gelirler başkanı olan John Stopford, Çin hisse senedi piyasasının spekülasyona eğilimli olduğunu söyledi. “Çok cazip değerlerde işlem gören bir sürü hisse senedi ile bitiyorsunuz,” diyen Stopford, yatırım için fırsalat sağlanabileceğini de ifade etti.

Reuters’e göre; piyasaya çıkış gününde bazı hisseler, yüzde 520’ye yükseldi ve pazar kapitalizasyonuna 305 milyar yuan eklendi. Çin’in diğer tahtalarında listelenen şirketler ise ilk çıkışında yüzde 44’lük bir kapasiteye sahipken, yeni teknoloji kurulu bir firmanın ilk beş gününde hisse fiyatlarına sınır koymuyor. Bundan sonra yüzde 20’lik bir işlem aralığı limitine tabi tutulacaklar.

Star Market, Çin’in yerel finansal sistemini kurmaya çalıştığı bir büyük sermaye piyasası oluşturma girişimiyken, odak noktası ileri teknoloji ekipmanı üretimi ve biyoteknoloji gibi büyüme potansiyeli yüksek endüstriler.

Star Market Faaliyet AlanıLGT Bank Asia’nın yönetim direktörü ve baş yatırım stratejisti olan Stefan Hofer, bunun çok heyecan verici bir gelişme olduğunu söylerken, Çin’in sermaye piyasaları açısından öneminden bahsetti. Teknoloji odaklı bir panele sahip olmanın çok önemli olduğunu belirten Hofer, Çin’in önümüzdeki yıllarda gelişmesiyle birlikte sözde yeni ekonomiden bu tür şirketlerin ‘mutlak yıldız’ olacağını dile getirdi.

Hofer; Washington ve Pekin arasında süregelen ticaret mücadelesi bağlamında, yurt içi odaklı bu firmaların birçoğunun Çin durumunda biraz göreceli güvenli bir sığınak sunduğunu da sözlerine ekledi.

Hofer, “Evet, şu ana kadar ticaret konusunda biraz inişli çıkışlı bir başlangıç yaptık, ancak gerçekten gelecekteki büyüme beklentileri açısından bu sektörlerle ilgili her şeyden daha çok şey ifade ediyor,” sözlerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu