Yatırım yapmaya başla!

Şanghay’daki Görüşmeler Trump’ın Tweetlerine Verilen Sert Tepki ile Sonlandı

ABD ile Çin arasında uzun süredir yapılmayan müzakerelere bugün Şanghay'da yeniden başlanırken, Trump'ın tweetleri de konuşuldu.
Şanghay’daki Görüşmeler Trump’ın Tweetlerine Verilen Sert Tepki ile Sonlandı

Washington ve Pekin arasında Mayıs ayında sona eren ticaret müzakereleri, G-20 Liderler Zirvesi’nde alınan kararlarla yeniden başladı. Bugün ilk görüşme Şanghay’da yapılırken, Trump’ın Çin’e yönelik saldırı tweetleri konuşuldu. İlk görüşme, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Trump’ın saldırılarının durmaması konusunda uyarıcı bir yanıt vermesinin ardından yarım günde sonuçlandı.

Trump, dünkü tweetlerinde Çin’i verdiği tarım ürünü alım sözünü tutmadığı için sert bir dille eleştirirken, bugünkü görüşmelerin seyrinde etkili oldu.

Trump Tweetlerine EleştiriABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Salı günü Şanghay’a indi ve bugün yarım gün boyunca Çinli meslektaşlarıyla görüştüler. Bu haftaki toplantılar, geçen ay G20 ateşkesinden bu yana ilk şahsen görüşme olurken, Şanghay’da nehir kıyısındaki tarihi Fairmont Peace Hotel’de düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelindi.

Görüşme yarım gün boyunca sürerken, her iki taraf da halka açık yorum yapmadı. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Çin delegasyonuna liderlik ederken; Lighthizer, Mnuchin ve diğer ABD yetkililerinin konvoyu Şanghay’daki Xijiao State Guest Hotel’de karşılandı.

Bugün Çin’in ABD tarım ürünü satın alma taahhütleri ve Huawei yaptırımlarının hafifletilmesi üzerine odaklanılması bekleniyordu.

Ticaret Yetkilileri Görüştü‘İyi niyet’ jestlerinin yoğunlaşması beklenen görüşmenin sadece yarım gün sürmesi ise dikkat çekti. Bu konular, Çin devlet sübvansiyonları, zorunlu teknoloji transferleri ve fikri mülkiyet ihlalleri de dahil olmak üzere, ticaret anlaşmazlığındaki en temel ABD şikayetlerinden bir şekilde çıkarıldı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı küresel tedarik zincirini bozdu ve her iki taraf da birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi koyduğu için finansal piyasaları sarstı. Bugün yayımlanan Çin fabrika aktivitesi verisi ise üç ay üst üste daralmaya işaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, görüşmeler hakkında bilgisi olmadığını ama ABD tarafının tavır değişikliği yaptığını söyledi. Hua Chunying, “ABD’nin şu anda azami baskı kampanyasını tatbik etmenin bir anlamı olmadığına inanıyorum. Hasta olan sizken başkalarına ilaç almalarını söylemek anlamsız,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum