Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şanghay Disney Yeniden Ziyarete Açılırken, Hisseleri Kademeli Toparlanıyor

Disney'in Çin'deki parkı üç ay kapalı kaldıktan sonra ilk kez bugün kapılarını ziyaretçilere açtı.
Şanghay Disney Yeniden Ziyarete Açılırken, Hisseleri Kademeli Toparlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs önlemleri kapsamında ziyarete kapanan Şanghay Disney, üç ay sonra bugün ilk kez misafirlerini ağırladı. Ancak bu açılış, hayal ettiğiniz gibi geçit töreni ve havai fişek gösterileriyle olmadı. Salgının yeniden kontrolden çıkmasını engellemek için zorunlu maskeler, ateş ölçümü ve sosyal mesafe gibi kurallar söz konusuydu.

Disney’in 5,5 milyar dolarlık Çin amiral gemisi, dünyada 280 binden fazla insanı öldüren salgının ardından ziyarete kapanan 6 tema parkından birisidir.
Disney Açılış Kuralları
Görsel: Shanghai Disney Resort

Yeniden açılışın, Disney’in 1,4 milyar dolarlık kârından yararlanarak nasıl toparlanacağı hakkında bilgi vermesi tahmin ediliyor. Ancak sınırlı bir açılış olduğu da sürekli hatırlatılıyor. Bu tema parkı, 2016’da açıldıktan sonra ilk yılında 10 milyondan fazla misafir ağırladı. Ayrıca park şimdi ziyaretçi sayısını günlük kapasitesinin yüzde 20’si veya yaklaşık 16 bin kişi ile sınırlayacak.

Her zamanki ihtişamlı görüntüsünden uzak olan Şanghay Disney parkı, internaktif çocuk oyun alanlarını ve iç mekan canlı tiyatro gösterilerini de açmadı. Parkın operasyonlar kıdemli başkan yardımcısı olan Andrew Bolstein ise birçok şov ve restoranın açık olacağını belirtti. Hükümet düzenlemelerine bağlı olarak daha fazla yeniden açılış yapacaklarını da söyledi.

Parkın açılışı 6 Mayıs’ta duyuruldu ve kontrollerle ilgili bilgiler verildi. Açılış için ziyaretçilerin önceden bir giriş saati vermesi istendi. Buna göre bilet satışları gerçekleştirildi. Disney faaliyetlerine ara verdiği için 100 bin personelini ücretsiz izne ayırmıştı.

Bugün ise ebevenylerin içeri girerken, maskelerini takmaları ve cep telefonlarında yeşil sağlık kodunu göstermeleri söylendi. Ziyaretçiler ise tüm bu kontrollere rağmen, Disney parkında olmanın muhteşem olduğunu ifade ettiler.

Disney hisselerinin performansına baktığımızda ise son 10 günde kademeli bir toparlanma eğilimine girdiğini görüyoruz.
Disney Hisseleri Kademeli Toparlanma
Görsel: Market Watch

Hisseler geçen haftaki işlemleri yüzde 3,40 oranında artıda 109,16 dolardan sonlandırdı. Bugün ise açılış öncesi işlemlerde yüzde 0,38 oranında ekside 108 bin 34 puandan işlem görüyor. Mayıs ayının başında düşüş eğilimi kaydeden hisseler, 6 Mayıs’ta 99,34 dolara kadar geriledi.

Yeniden yükseliş eğilimi gösteren hisseler, 2020 yılına 148,20 dolar ile başlangıç yapmıştı. O tarihten 23 Mart’ta kadar gerileyen hisseler, 85,76 dolara kadar geriledi. Daha sonra dalgalı bir seyir izlemeye başlayan Disney hisseleri, Şubat ayının başında açıkladığı ilk çeyrek sonuçlarının etkisiyle de düşüşünü hızlandırmıştı.

Şirket 28 Aralık 2019’da sona eren ilk mali çeyreğinde hisse başına kazancının hızlı düştüğünü açıklamıştı. Bir önceki çeyrekte 1,86 dolar olan hisse başına kazanç, 1,17 dolara kadar gerilemişti. Bazı kalemler hariç tutulduğunda çeyrek için seyreltilmiş hisse başına kazanç ise yüzde 17 oranında düştü ve 1,58 dolara kadar geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu