Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Şanghay’da Yapılacak ABD-Çin Görüşmeleri için Beklentiler Düşük

ABD ve Çin ticaret müzakerecilerinin yarın Şanghay’da başlayacakları görüşmelerle ilgili beklentiler düşük tutuluyor.
Şanghay’da Yapılacak ABD-Çin Görüşmeleri için Beklentiler Düşük

ABD ve Çin temsilcileri, G-20’deki ateşkesin ardından ilk yüz yüze görüşmelerine başlayacakken iki tarafın da bir ticaret anlaşması için aciliyet hissi göstermemesi dikkat çekiyor.

İki günlük toplantı yarın Şanghay’da başlayacakken, Pekin’in ABD’nin Huawei konusundaki kararını beklemesi ve Trump’ın da 2020 seçimlerine kadar Çin meselesini sürdürebileceğine inanması gerekçeleriyle uzun vadeli çözüm beklentileri düşük tutuluyor.

Zaten Trump da Cuma günü yaptığı açıklamada, “eğer yüzde 2’lik bir seçimi kaybetme şansım olsaydı, Çin’in bir anlaşma imzalayacağını düşünmezdim” dedi.

Trump Çin Kaybetme Şansım Olduğuna İnansaydı Anlaşma İmzalamazdı Çin’in muhtemelen “bekleyelim” diye düşündüğünü aktaran Trump, Pekin’in düşüncesini; “belki Trump kaybeder ve başka biriyle başa çıkabiliriz” ifadeleriyle açıklamıştı. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow da Cuma günü verdiği demeçte, Çin müzakerelerinden büyük bir anlaşma beklemediğini açık bir şekilde dile getirmişti.

Bu arada Çin tarafı da Amerikan tarım ürünleri için yeniden satın alma sözü vererek ABD’ye zeytin dalı uzattığına inanıyor.

Çin Tarafı ABD Tarım Ürün Satın Alma Sözü Zeytin dalı Uzattı Çin devlet medyası Xinhua Pazar günü, Çin’e milyonlarca ton ABD soya fasulyesi gönderisi yapıldığını ve ABD’nin bu çiftlik ürünleri için tarife muafiyetini ilan ettiğini yazdı. Kaynakta pek çok Çinli şirketin, geçen hafta soya fasulyesi, pamuk, domuz eti ve diğer tarım ürünlerinin satın alınması için ABD tedarikçilerine başvuru yaptığı ve bir kısmının satıldığı belirtildi.

Çin Komünist Partisinin resmi gazetesi olan Halkın Günlüğü de bunu G-20 zirvesinde ulaşılan önemli uzlaşmayı uygulamak için Çin’in pragmatik bir hareketi olarak yorumlayarak, bir kez daha Çin’in samimiyetini gösterdiğini kaydetti.

Bununla birlikte Xinhua, Cuma günü ABD’nin Çin’in iyi niyetine karşılık vermesini beklediğini de vurguladı. WSJ de isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, görüşmelerden büyük beklentiler olmadığını iddia etti. Kısacası ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yarın Çinli yetkililerle yapacağı görüşmelerden pek bir umut yok gibi görünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum