Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayinin Doğal Gaz Tüketimi Azalırken, Konutlarda Artış Oldu

Ağustos ayı doğal gaz sektör raporuna göre Türkiye’nin gaz tüketimi bu dönemde düşüş gösterdi. İthalatta da bu doğrultuda azalma kaydedildi.
Sanayinin Doğal Gaz Tüketimi Azalırken, Konutlarda Artış Oldu
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPKD), doğal gaz sektörü için aylık raporu yayımladı. Buna göre Ağustos ayında, Türkiye 3 milyar 852 milyon metreküp doğal gaz ithal etti. Bu miktar, 2021 yılının Ağustos ayı ile kıyaslandığında yüzde 7,62 daha az oldu.

Söz konusu ithalatın 3 milyar 556 milyon metreküpünün boru hatlarıyla, 296 milyon metreküpünün sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri aracılığıyla yapıldığı bildirildi. Boru hatlarıyla yapılan ithalatta yüzde 0,86 oranında artış gösterirken, LNG ithalatı yüzde 54,04 azaldı.

Toplam doğal gaz ithalatının en büyük kısmını Rusya oluşturdu. Ağustos ayında Rusya’dan 2 milyar 113 milyon metreküp, İran’dan 904 milyon metreküp ve Azerbaycan’dan 538 milyon metreküp ithalat yapıldı.

Türkiye’nin Doğal Gaz Tüketimi Yüzde 17,68 Azaldı

Toplam tüketim sanayi kuruluşları ve elektrik santrallerinin etkisiyle azaldı. Yüzde 17,68 azalan doğal gaz tüketimi, Ağustos ayında 3 milyar 593 milyon metreküpe indi.

Elektrik santrallerindeki tüketim yüzde 21,8 azalarak 1 milyar 725 milyon metreküp, organize sanayi bölgelerinin yüzde 6,66 azalarak 333 milyon metreküp oldu. Konutların tüketimi ise yıllık yüzde 5,6 oranında artış göstererek 318 milyon metreküpe çıktı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde stoklar, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,8 artışla 3 milyar 713 milyon metreküpe yükseldi. Stokların yüzde 94’ü yer altı depolama tesislerinde, yüzde 5,97’si LNG terminallerinde yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’mın güncel verilerine göre ülkemizde doğal gaz tüketiminin sektörel dağılımına göre en fazla payı yüzde 32 ile konutlar alıyor.

Sanayinin tüketimi yüzde 27, dönüşüm ve çevrim sektörünün yüzde 25, hizmet sektörünün yüzde 10, petrol rafinerilerinin yüzde 4 olurken bunları ulaşım ve diğer sektörler izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.