Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Temmuz Ayında Yüzde 5,6 Artışa İşaret Etti

Haziran ayında yüzde 3,2 oranında artışa işaret eden sanayi üretim endeksi, Temmuz ayında yüzde 5,6 artış gösterdi. İşte detaylar;
Sanayi Üretimi Temmuz Ayında Yüzde 5,6 Artışa İşaret Etti

Sanayi üretim endeksine ait Temmuz – 2018 verileri TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre; sanayi üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 artışa işaret etti. Sanayi üretiminin Temmuz ayında yıllık beklentisi yüzde 1,2 oranında artması yönündeydi. Aylık bazda ise yüzde 1 oranında düşmesi bekleniyordu. Haziran ayında ise uüzde 3,2 artış görülmüştü.

2018 yılının Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 artış kaydettiği görülüyor.

Madencilik Endeksi Yüzde 8,5 Arttı

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında imalat sanayi sektörü endeksi 2018 – Temmuz döneminde, 2017 Temmuz dönemine göre yüzde 5,6 oranında artış kaydetti. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise 2018 yılının Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 oranında artış gösterdi. Madencilik ve taş ocakçılığı endeksi, Haziran ayına göre yüzde 1,9 oranında azalma kaydederken, imalat sanayi sektörü endeksi, yüzde 3,9 artış gösterdi.

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi Haziran ayına göre yüzde 2,2 oranında artış kaydetti.

Elektrik Üretimi Endeksi Yüzde 2,2 Arttı

2017 yılının Temmuz ayına göre yüzde 3 oranında artışa işaret eden elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi, 133,7 seviyesinden 120,2 seviyesine geldi. Dayanıklı tüketim malları sektör endeksi ise 2017 – Temmuz ayına göre yüzde 6,3 oranında artışa işaret ederken, 2018 – Temmuz ayında yüzde 5,8 oranında artış kaydetti. Dayanıksız tüketim malları sektör endeksi ise 2017 yılının Temmuz ayına göre yüzde 9,8 artarken, 2018 yılının Temmuz ayında yüzde 5 artışa işaret etti.

Yüksek teknoloji sektörü endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 oranında, bir önceki aya göre yüzde 10,8 artışa işaret etti.

Yüksek Teknoloji Endeksi Yüzde 12,1 Arttı

Teknoloji alt sektörleri kapsamında sanayi üretimi incelendiğinde ise düşük teknoloji sektör endeksi, 2017 Haziran ayına göre yüzde 6 oranında artarken, geçen aya göre yüzde 3,2 oranında artışa işaret etti. Orta düşük teknoloji endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarken, Haziran ayına göre yüzde 3,7 arttı. Orta yüksek teknoloji endeksi ise 2017 yılının Temmuz ayına göre yüzde 6,9 artarken, Haziran – 2018’e göre yüzde 3,6 artış gösterdi.

Açıklanan diğer bir makroekonomik veri ciro endeksleri olurken, Temmuz ayında toplam cironun yüzde 26,9 oranında arttığı görüldü.

Ciro Endeksi Yüzde 26,9 Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılının Temmuz ayında 2017 yılı Temmuz ayına göre yüzde 26,9 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise Haziran ayına göre yüzde 3,8 artış kaydetti. Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2018 – Temmuz’da 2017 – Temmuz’a göre yüzde 36,3 artış kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise Haziran ayına göre yüzde 5,1 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2018 Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,3 artış kaydetti.

İnşaat Ciro Endeksi Yüzde 28,3 Arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, Temmuz ayında geçen aya göre yüzde 2,1 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artış kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise Haziran ayına göre yüzde 3,6 artışa işaret etti.

Son olarak; takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, geçen yılın aynı dönemine yüzde 28,9 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, Haziran ayına göre yüzde 2,6 oranında artış kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum