Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Şubat’ta Bir Önceki Aya Göre %1,3 Arttı

TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre sanayi üretimi endeksi Şubat’ta %1,3 oranında artarken, bir önceki yıla kıyasla %5,1 azaldı.
Sanayi Üretimi Şubat’ta Bir Önceki Aya Göre %1,3 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2019 dönemine ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre aylık bazda %1,3 oranında artış gösteren sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %5,1’lik azalma kaydetti.

TÜİK verilerine göre Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %0,3 artış gösterdi.

Bir önceki ayın rakamları ile kıyaslandığında, imalat sanayi sektörü endeksinde %1,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde %0,8 oranında artış gerçekleşti. 2018 yılının Şubat rakamları ile karşılaştırma yapıldığında ise sanayi üretimi endeksinde %5,1’lik azalma olduğu gözlendi.

Söz konusu dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi %5,5 azaldı. Elektrik gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise %0,4 artış oldu.

Bu sabah açıklanan bir başka veri olan perakende satış endeksleri 2018’in aynı ayına göre %4,9 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Şubat’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4,9 azaldı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %8,2 ve otomotiv yakıtı satışları %1,7 geriledi. Bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ile gıda, içecek ve tütün satışları %0,8, gıda dışı ürünlerde %0,9 ve otomotiv yakıtı satışları %0,4 artış kaydetti.

Perakende ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %14,2 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %18,3, gıda dışı satışlar %12,5 ve otomotiv yakıtı satışları %12,5 artış gösterdi. Cari fiyatlarla perakende ciro ise bu yılın Şubat ayında, Ocak ayına kıyasla %1,5 oranında yükseldi. Söz konusu dönemde otomotiv yakıtı satışlarında %2,9, gıda, içecek ve tütünde %1,1, gıda dışı satışlarda ise %1,2 oranında artış gözlendi.

2019 yılını Şubat ayında toplam ciro endeksleri ise %13,6’lık bir artış gerçekleştirdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,3 oranında artış gösterdi. Sanayi sektöründe ciro endeksi takvim etkilerinden arındırılmış bazda 2018’in aynı ayına göre %20,6, bir önceki aya göre ise %2,4 arttı.

Bir önceki aya kıyasla %7,3 azalan inşaat ciro endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre %22 düşüş gösterdi. Ticaret ciro endeksi bir önceki aya göre %1,8, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %13 artış sergiledi. Son olarak hizmet sektöründeki duruma da bakacak olursak; takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi geçen senenin aynı dönemine kıyasla %20,2, bir önceki aya göre ise %2,2 artış gerçekleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum