Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Ocak’ta Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Kıyasla %7,9 Arttı

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi Ocak’ta aylık bazda azalırken, yıllık artış gösterdi.
Sanayi Üretimi Ocak’ta Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Kıyasla %7,9 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre sanayi üretimi 2020 Ocak’ta, bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,9 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda artış gösteren sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla %0,2 oranında geriledi.

Ocak ayında 2019’un aynı dönemine kıyasla madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %8,5 arttı.

Sanayi ÜretimiBu dönemde yıllık bazda imalat sanayi sektörü endeksi %8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,8 arttı. Diğer sektörlerden; ara malında %10,4, dayanıklı tüketim malında %3,5, dayanıksız tüketim malında %8,4, enerjide %5,7, sermaye malında %3,5 artış oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla düşük teknoloji ürünlerinin üretiminde %9,1, orta düşüklerde %10, orta yükseklerde %4 ve yüksek teknolojili ürünlerde %9,7 oranında artış kaydedildi.

Sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki aya kıyasla %0,2 oranında azaldı.

Sanayi Üretimi Ocak'ta GerilediBu dönemde artış gösteren sektörlerden; elektrik, gaz ve buharda %3,2, ara mallarında %1,2, dayanıksız tüketim malında %0,7, enerjide %2,1, düşük teknoloji ürünlerin üretiminde %0,5, orta düşük ürünlerde %0,8 ve yüksek teknoloji ürünleri üretiminde %0,6 oranında artış kaydedildi.

Aylık bazda düşüş gösteren sektörlerden madencilik ve taş ocakçılığında %2,1, imalat sanayinde %0,3, dayanıklı tüketim malında %1, sermaye malında %5,7 ve orta yüksek teknoloji ürünlerde %3,6 oranında düşüş gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum