Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Ocak Ayında Yüzde 7,3 Azaldı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,3 azaldı.
Sanayi Üretimi Ocak Ayında Yüzde 7,3 Azaldı

2019 yılının Ocak ayı sanayi üretimi verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlandı. Buna göre sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,3 azaldı. Aylık bazda ise %1 artış gerçekleşti.Piyasanın beklentisi aylık bazda %0,3 oranında artış, yıllık %8’lik düşüş olması yönündeydi.

Sanayi üretimi 2019 yılını düşüşle karşıladı. Endeks, 2018 Ocak ayına kıyasla yüzde 7,3 oranında daraldı.

TÜİK tarafından açıklanan 2019 yılı Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerine göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7, imalat sanayi sektörü endeksi %7,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,7 azaldı. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi aylık bazda %1,7, imalat sanayi %1,1, elektrik, gaz ve buhar %0,1 oranında artış gösterdi.

Sanayinin teknoloji kollarından düşük teknolojili ürünlerdeki değişim yıllık bazda %4,5 düşüş oldu.

Bir önceki aya göre düşük teknoloji ürünlerinde %1,4 oranında artış kaydedildi. Orta düşük teknolojili ürünlerde bir önceki yılın aynı ayına göre %13,5, orta yüksek teknolojili ürünlerde %6,5 azalma olurken, yüksek teknolojili ürünlerde değişiklik gözlenmedi.

Bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırdığımızda orta düşük teknolojili ürünlerde %2,1, orta yüksek teknolojili ürünlerde %1,3 artış gözlenirken, yüksek teknolojili ürünlerde %0,5 oranında azalma gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum