Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Mayıs’ta Geçen Yıla Göre Yüzde 1,3 Azaldı

TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretimi endeksi Mayıs - 2019 verileri yayımlandı. Buna göre sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs – 2019’a ait Sanayi Üretim Endeksi verileri yayımlandı. Buna göre; sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 oranında azalma kaydetti. Ülkemizde sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ise Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endekslerinin 2018’in Mayıs’ına göre yüzde 2,5 azaldığı gözlendi.

Alt sektörlerde, imalat sanayi sektörü endeksi ise bir önceki yılın Mayıs ayına yüzde 1,8 oranında azalmaya işaret etti.

Sanayi Üretimi Yıllık DeğişimElektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise 2018 yılının Mayıs ayına göre yüzde 4,1 oranında artış gözlendi. Ara mal grubunda yıllık değişim yüzde 6,7 oranında azalma görülürken, sermaye mallarında yüzde 3,4 artış gözlendi.

Geçen yılın Mayıs ayına göre; dayanıklı tüketim malları endeksi yüzde 2,1 oranında azalma gösterirken, dayanıksız tüketim malları grubu yüzde 0,9 artış kaydetti. Enerji grubu endeksinde ise 2018 yılının Mayıs ayına göre yüzde 7,7 oranında artış meydana geldi.

Geçen yılın Mayıs ayına göre düşük teknoloji grubu yüzde 1,5 azalırken, orta düşük teknoloji yüzde 7,6 oranında azaldı. Yıllık bazda yüksek teknoloji grubu endeksi yüzde 53,1 artarken, orta yüksek teknoloji grubu yüzde 4,1 oranında azalma kaydetti.

Sanayi üretimi, 2019 yılının Mayıs ayında Nisan ayına göre yüzde 1,3 oranında artış kaydetti.

Sanayi Üretimi Aylık DeğişimNisan ayında yüzde yüzde 1 azalarak; Ocak, Şubat ve Mart ayındaki yükseliş eğilimlerini sonlandırmıştı. Aylık bazda Mayıs ayında görülen yükseliş, düşüş eğilimini sonlandırdı. Aylık bazda alt sektör endeksleri incelendiğinde ise madencilik ve taşocakçılığı, bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artış gösterdi.

İmalat sanayi endeksi, Mayıs ayında Nisan ayına göre yüzde 1 oranında artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü yüzde 2,9 artış kaydetti. Ara mal endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,4 artarken, sermaye malı endeksi yüzde 6,5 arttı.

Bir önceki aya göre dayanıklı tüketim malları endeksi yüzde 0,5 oranında azalırken, dayanıksız tüketim malları endeksi yüzde 0,7 azaldı. Enerji endeksi ise yüzde 2 artışa işaret etti.

Sanayi Üretimi Alt SektörlerBir önceki aya göre düşük teknoloji endeksi yüzde 1,7 azalırken, yüksek teknoloji endeksi yüzde 25,5 arttı. 2019 yılının Mayıs ayında orta düşük teknoloji endeksi, Nisan ayına göre yüzde 0,2 oranında azalırken, orta yüksek teknoloji endeksi yüzde 2,9 oranında artış kaydetti.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle