Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Kasım’da %6,5’lik Düşüş Gösterdi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, sanayi üretimi 2018 yılının Kasım ayında %6,5 oranında düşüş gösterdi. Piyasa beklentisi artış olması yönündeydi.
Sanayi Üretimi Kasım’da %6,5’lik Düşüş Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılının Kasım ayına yönelik Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre Ekim ayında %5,7 düşüş gösteren sanayi üretimi Kasım’da da aşağı yönlü hareket etti. Piyasaların beklentisine zıt yönde hareket eden sanayi üretimi Kasım’da 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %6,5 oranında azaldı.

2018 yılının Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,1 oranında geriledi.

Söz konusu dönemde imalat sanayi sektörü endeksi %7,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektörü endeksi %1,8 azaldı. Ekim ayı rakamları ile karşılaştırma yaptığımızda madencilik ve taşocakçılığı sektör endeksi %3,7 ve imalat sanayi sektör endeksi %0,1 geriledi.

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme ile dağıtımı sektöründe ise herhangi bir değişiklik görülmedi. 2017 yılının Kasım ayına göre %6,5 azalan sanayi üretimi, Ekim ayına göre %0,3 geriledi.

Ara mallar sektörü endeksi 2017’nin Kasım ayına göre %11,9 oranında düşüş gösterdi.

Söz konusu sektörde Ekim ayına kıyasla %1,6’lık düşüş oldu. Dayanıklı tüketim mallarında %7,6 ile en yüksek aylık artış gerçekleşti. En büyük düşüş ise % 3,5 ile yüksek teknoloji ürünlerinde oldu. Dayanıksız tüketim mallarında bir önceki aya göre %0,4’lük artış olurken, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2,8 oranında gerileme kaydedildi.

Sanayinin alt sektörleri olan enerjide bir önceki aya göre %0,3 ve sermaye malında %0,5 azalma oldu. Teknoloji sektörüne detaylıca baktığımızda düşük teknoloji ürünlerindeki üretimin Ekim ayı rakamlarına göre %0,9 artış, orta düşük teknoloji ürünlerde %2,4 düşüş, orta yüksek teknoloji ürünlerinde %2,1 artış ve son olarak yüksek teknoloji ürünlerinde %3,5 düşüş olduğunu görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum