Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Haziran Ayında Geçen Yıla Göre Yüzde 3,2 Arttı

Günün önemli makroekonomik verilerinden olan sanayi üretim endeksi, Haziran ayında 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 3,2 oranında artışa işaret etti. İşte detaylar;
Sanayi Üretimi Haziran Ayında Geçen Yıla Göre Yüzde 3,2 Arttı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 oranında artış kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ise 2018 yılının Haziran ayında madencilik ve taşocakcılığı sektörü endeksi, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 7,2 oranında artış kaydetti. İmalat sanayi sektörü ise yüzde 2,9 oranında artışa işaret ediyor.

Verilere göre; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü yüzde 4,6 oranında artış kaydetti.

Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Endeksi Arttı

Sanayi üretimi endeksi, Mayıs ayına göre yüzde 2 oranında azalmaya işaret etti. Mayıs ayında beklentiyi aşarak 2017 yılının Mayıs ayına göre yüzde 6,4 oranında artış kaydetmişti. 2018 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, Mayıs ayına göre yüzde 5,1 oranında ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 oranında azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı endeksi ise Mayıs ayına göre yüzde 2,1 oranında artışa işaret etti.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre de yüzde 5,3 oranında artış kaydetti.

Sanayi Üretimi 2017 Aynı Çeyreğine Göre Arttı

2018 yılının ikinci çeyreğinde takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi verilerine bakıldığı zaman, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 oranında artış kaydettiği görülüyor. Bir önceki çeyreğe göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,7 oranında azalmaya işaret etti.

Dayanıklı tüketim malları endeksi ise Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 6,4 oranında azalmaya işaret etti.

Dayanıklı Tüketim Malları Endeksi Düştü

Dayanıklı tüketim malları endeksi, bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 2,4 oranında azalma kaydetti. Dayanıksız tüketim malları ise 2017 Haziran ayına göre yüzde 6,8 oranında artış kaydederken, 2018 Mayıs ayına göre yüzde 1,6 oranında azaldı. Enerji endeksi 2018 Mayıs ayına göre yüzde 1,6 oranında artarken, 2017 Haziran ayına göre yüzde 4,7 oranında yükseldi. Sermaye malı kategorisinde ise Mayıs – 2018’e göre yüzde 2,9 oranında ve Haziran – 2017’ye göre yüzde 0,3 oranında azalma yaşandı.

Sanayi üretimi teknoloji kategorisinde de Mayıs ayına göre düşüş yaşanırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış yaşandı.

Teknoloji Kategorisinde Düşüş Yaşandı

Haziran ayında düşük teknoloji kategorisinde, Mayıs ayına göre yüzde 2,4 oranında azalma, 2017 yılının Haziran ayına göre yüzde 3,3 oranında artma görülmdü. Orta düşük teknoloji kategorisinde ise Mayıs ayına göre yüzde 2,5 azalma görülürken, 2017 – Haziran ayına göre yüzde 1 oranında düşüş gözlendi. Ortak yüksek teknoloji kategorisinde Mayıs ayına göre yüzde 4 oranında azalma ve 2017 – Haziran ayına göre yüzde 3,1 artış görüldü. Yüksek teknolojide ise Mayıs ayına göre yüzde 6,6 oranında artış yaşanırken, 2017 yılının Hazirana ayına göre yüzde 17,9 oranında artış gözlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum