Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Mayıs’ta Beklentiyi Aşarak %6,4 Artış Gösterdi

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre; sanayi üretimi endeksi Mayıs ayında piyasa beklentisinin üzerinde artış gösterdi. Endeks, 2017 yılının ayın ayına kıyasla %6,4 arttı.
Sanayi Üretimi Mayıs’ta Beklentiyi Aşarak %6,4 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılının, Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre; sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yılı) incelendiğinde, piyasa beklentisinin üzerinde gelişerek %6,4 oranında artış gösterdi.

Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, 2017’nin aynı ayına göre %12 artış kaydetti.

Söz konusu dönemde imalat sanayi sektörü endeksi %6,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,9 arttı. Aynı sektörlerde bir önceki aya göre baktığımızda; madencilik ve taşocakçılığında %1,6, imalat sanayi sektörü endeksinde %1,7, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe %0,1 oranında düşüş olduğunu görmekteyiz.

TÜİK tarafından bugün açıklanan bir başka veri ise Mayıs 2018 dönemi ciro endeksleri oldu.

Söz konusu dönemde sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında, takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksleri, 2017 yılının Mayıs ayına kıyasla %25,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise Nisan ayına göre %1,3 oranında yükseldi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksinde, bu yılın Mayıs ayında, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %30 artış oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksine baktığımızda, bir önceki aya göre %3,6 artış olduğunu görmekteyiz. Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksinde geçen yılın aynı dönemine göre %19,8 artış, geçen aya göre ise %0,9 düşüş gözlendi. İnşaat ciro endeksi bir önceki aya göre %4,3, bir önceki yılın aynı dönemine göre %42,7 artış kaydetti.

Son olarak hizmet sektörüne baktığımızda, takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksinin Mayıs ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %23,3, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksinin geçen aya göre %1,6 arttığını görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum