Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Ağustos’ta Yıllık Bazda %3,6 Azaldı

Sanayi üretimi Ağustos’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,6, Temmuz ayına göre %2,8 azalma kaydetti.
Sanayi Üretimi Ağustos’ta Yıllık Bazda %3,6 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık verilere göre sanayi üretimi Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,6 azaldı. Bir önceki aya kıyasla ise %2,8 azalma gösterdi.

Türkiye’de sanayi üretimi Ağustos ayında aylık bazda %2,8 düşüş göstererek piyasa beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti.

Ağustos Sanayi ÜretimiAnalistler sanayideki yavaşlamanın yıllık %0,7 oranında bekliyordu. Ancak TÜİK tarafından açıklanan rakamlar 2018 yılının Ağustos ayına kıyasla sanayi üretiminin ülke çapında yüzde 3,6 oranında azaldığını gösterdi.

Endeks söz konusu azalma ile birlikte 99,3 seviyesine geriledi. Yıllık bazda %6 gerileyen madencilik ve taş ocakçılığı endeksi 110,1 olurken aylık değişimi %9,2 düşüş olarak açıklandı. Ağustos ayında imalat sanayi yıllık bazda %3,3, aylık bazda %2,7 oranında düşüş gösterdi.

Endeks yıllık bazdaki değişimi ile 96,8 seviyesini kaydetti. 127,1 gerçekleşen elektrik, gaz ve buhar sektöründeki sanayi üretimi yıllık %0,4 zayıflarken, bir önceki aya kıyasla %0,9 oranında artış gösterdi.

Ara malları sanayi üretimi endeksi 2018 yılının Ağustos ayına kıyasla %6,5 düşüşle 94,3 oldu.

Sanayi Alt KollarıEndeksin aylık değişimi %2,9 olarak açıklandı. Dayanıklı tüketim mallarında bir önceki yılın Ağustos ayına kıyasla %9, 2019 yılının Temmuz ayına kıyasla ise %1,9 oranında azalma kaydedildi. Dayanıklı tüketim malı endeksi yıllık bazdaki değişimi ile 90,5, aylık bazdaki değişim ile 98,6 seviyesini kaydetti.

Dayanıksız tüketim mallarının aylık değişimi %2,5 düşüşe işaret ederken, yıllık bazda %0,9 artış oldu. Endeks söz konusu değişimlerle birlikte yıllık 103,1 seviyesini kaydetti. Enerji sektörünün yıllık değişimi %3,6, aylık değişimi %1,2 artış olarak açıklandı.

Sermaye mallarında yıllık %5, aylık ise %5,2 oranında düşüş gerçekleşti. Ağustos ayında düşük teknoloji ürünlerin sanayi üretimi hem yıllık hem aylık bazda geriledi. Bu dönemde düşük teknoloji ürünlerin yıllık değişim %2,1, aylık değişim %1,9 düşüşe işaret etti.

Orta düşük teknoloji ürünleri yıllık bazda %7,6, aylık bazda %2,1; orta yüksek teknoloji ürünler yıllık %3,6, aylık %3,9 oranında zayıfladı. Son olarak yüksek teknoloji ürünlerin aylık değişimi %8,2 azalma olurken, yıllık bazda %16,1 artış gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum