Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretim Endeksi Nisan’da Aylık Bazda %1 Azaldı

TÜİK rakamlarına göre sanayi üretimi endeksi Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 1 oranında düşüş gösterdi.
Sanayi Üretim Endeksi Nisan’da Aylık Bazda %1 Azaldı

Nisan 2019 dönemine ait sanayi üretimi endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Buna göre sanayi üretimi Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 1, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında azaldı. 

TÜİK verilerine göre 2019 yılının Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,3 azaldı.

Sanayi Üretimi EndeksiSöz konusu dönemde imalat sanayi sektörü endeksi %4,2 oranında düşüş gerçekleşirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde %0,7 oranında artış oldu. Sanayi üretimi endeksi 2018 yılının Nisan ayına kıyasla yüzde 4 oranında geriledi.

Mart ayında %2,1 oranında artış gösteren endeks, Nisan’da %1 geriledi. Bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %7,8, imalat sanayi sektörü endeksi %0,9 oranında azalırken, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde %1,9’luk artış gerçekleşti.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre yüksek teknolojili ürünlerin üretimi bir önceki aya kıyasla %0,8 azaldı.

Takvim Etkilerinden Arındırılmış Seriye Göre Sanayi ÜretimiMart ayının rakamları ile karşılaştırıldığında düşük teknolojili ürünlerin üretiminde herhangi bir değişiklik olmadı. Orta düşük teknolojili ürünlerin üretimi %0,5, orta yüksek teknolojili ürünlerin %3,2 ve yüksek teknolojili ürünlerin %0,8 oranında azaldı.

Yıllık değişim oranlarına bakıldığında orta düşükte %10, orta yüksekte %7,9’luk düşüş olurken, düşük teknolojililerde %0,7 ve yüksek teknolojililerde %9,8 oranında artış gerçekleşti. Dayanıklı tüketim malı üretimi bir önceki aya göre %3,7, bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,2 oranında geriledi.

Dayanıksız tüketim mallarının üretiminde bir önceki aya göre %0,3, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise %1,3 oranında artış oldu. Nisan ayında enerji alanında sanayi üretimi %1,4’lük artış gösterirken, sermaye mallarında %2,3 oranında düşüş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum