Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretim Endeksi Kasım 2019’da Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre %5,1 Arttı

2019 yılının Kasım ayına ilişkin sanayi üretimi endeksi verileri açıklandı. Buna göre bir önceki aya göre %0,7, yıllık %5,1 artış gösterdi.
Sanayi Üretim Endeksi Kasım 2019’da Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre %5,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomideki gidişatın en önemli yansıması olan sanayi üretimi endeksi, 2019 yılının Kasım ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %5,1 oranında artış göstererek, piyasa beklentisinin altında kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık verilere göre endeks Ekim ayında %3,8 artmıştı. Ekonomistlerin Kasım için beklentisi sanayi üretimi endeksinin aylık bazda %1, yıllık %5,5 artması yönündeydi.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi Kasım’da, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,2 oranında artış gösterdi.

Sanayi ÜretimiSöz konusu dönemde imalat sanayi sektörü endeksi %5,3 oranında artış olurken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,2 geriledi. Yılık bazda değişimlerin alt sektörlerdeki durumuna baktığımızda en fazla düşüşün %13,1 ile dayanıklı tüketim mallarında olduğunu görmekteyiz.

Bunun dışında geri kalan tüm sektörlerde sanayi üretimi endeksinde artış oldu. Kasım’da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ara malları sanayi üretiminde %6,7, dayanıksız tüketim mallarında %5,2, enerjide %7,2 ve sermaye mallarında %7,5 oranında artış oldu.

Teknoloji grubunda genel olarak yıllık bazda artış kaydedildi. Artış oranları düşük teknoloji ürünlerinde %3,7 orta-düşükte %5,4, orta-yüksekte %7 ve yüksek teknoloji ürünlerinde %17,8 oranında gerçekleşti.

Sanayi üretimi endeksi Ekim ayının rakamları ile karşılaştırıldığında %0,7’lik artışa tekabül etti.

Yıllık DeğişimlerAylık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %3,1, elektrik, gaz ve buharda %2,2, dayanıklı tüketim mallarında %1 ve enerjide %0,7 azalma oldu. Öte yandan imalat sanayinde %1,1, ara mallarında %0,5, dayanıksız tüketim mallarında %0,6, sermaye mallarında %2,4’lük artış oldu.

Bir önceki aya göre düşük teknoloji ürünlerde sanayi üretimi endeksi %0,6, orta-düşükte %0,6, orta-yüksek ürünlerde %1,4 ve yüksek teknolojili ürünlerde %6,8 oranında artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu