Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretim Endeksi Haziran’da Bir Önceki Yıla Kıyasla %3,9 Azaldı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye genelindeki sanayi üretimi Haziran ayında, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %3,9 geriledi.
Sanayi Üretim Endeksi Haziran’da Bir Önceki Yıla Kıyasla %3,9 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran-2019 dönemine ilişkin Sanayi Üretim Endeksi verilerini sayfasında yayımladı. Buna göre sanayi üretimi 2018 yılının Haziran ayına kıyasla %3,9 oranında düşüş gösterdi. Bir önceki aya kıyasla %3,7 oranında azalan sanayi üretimi endeksi, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %3’lük düşüş sergiledi.

2018 yılının aynı dönemine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,8 oranında artış gösterdi.

Sanayi ÜretimiSöz konusu dönemde elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde %0,5 oranında artış olurken, imalat sanayi sektörü endeksi %4,6 azaldı. 2019’un Haziran ayında ara mallarında %8,1, dayanıksız tüketim mallarında %2, sermaye mallarında %5,8 oranında azalma kaydedildi.

Dayanıklı tüketim mallarında %14,9, enerji ürünlerinde ise %3,9 oranında artış oldu. Teknoloji ürünlerindeki değişme baktığımızda, bir önceki yıla göre hepsinin üretim endeksinde düşüş olduğunu görmekteyiz. Geçen yıla kıyasla düşük teknoloji ürünlerin üretiminde %1,3, orta düşüklerde %9,8, orta yükseklerde %3,8 ve yüksek teknolojili ürünlerde %4,5 oranında azalma gerçekleşti.

Sanayi üretimi endeksi Mayıs ayına göre %3,7 oranında azalarak, sektördeki olumsuz havanın devam ettiğini gösterdi.

Sanayi Üretimi Alt EndekslerSanayi üretimi endeksi Mayıs ayında bir önceki yıla göre %1,3 oranında azalırken, bir önceki aya göre %1,3 artış gösterdi. Ancak bugün açıklanan verilerde her iki dönemde de düşüş olduğunu görmekteyiz. Bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında; madencilik ve taşocakçılığı endeksinde %2,4 ve dayanıklı tüketim mallarında %6,1 oranında artış oldu.

Bunlar dışındaki diğer tüm alt endekslerde ise azalma kaydedildi. Mayıs ayının verilerine göre; imalat sanayinde %4,2, elektrik-gaz-buhar-iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe %1,3, ara mallarında %2,7, dayanıksız tüketim malları üretimi endeksinde %3,6 ve sermaye mallarında %9,9 oranında azalma oldu.

Enerji ürünlerinin üretimi endeksinde %1,3’lik azalma kaydedilirken, teknoloji kategorisinin tamamında da düşüş açıklandı. TÜİK verilerine göre; düşük teknolojili ürünlerin üretimi endeksinde bir önceki aya kıyasla %1,8, orta düşükte %3,6, orta yüksekte %2,4 ve yüksek teknolojili ürünlerin üretimi endeksinde %32,2 oranında azalma oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum