Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretim Endeksi Eylül’de Yıllık %3,4 Arttı

Sanayi üretimi Eylül 2019 döneminde, geçen yılın aynı ayına kıyasla %3,4 oranında artış gösterdi.
Sanayi Üretim Endeksi Eylül’de Yıllık %3,4 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık verilere göre sanayi üretimi endeksi Eylül ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,4 arttı.

Sanayi üretimi Eylül ayında piyasa beklentisinin üzerinde artış gösterdi.

Sanayi ÜretimiTÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %3,4, bu yılın bir önceki ayına kıyasla ise %3,2 oranında artış gösterdi. Piyasanın beklentisi yıllık %3,3 artış olması yönündeydi.

Söz konusu dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yıllık bazda %5,7, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretim ve dağıtım sektörü endeksi %0,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi ise %3,4 oranında artış kaydetti.

Bu alt sektörlerin aylık değişimlerine baktığımızda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin %7,5, imalat sanayi sektörü endeksinin %3,3 oranında artış kaydettiğini görmekteyiz. Öte yandan elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,4 oranında azalma kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre sanayi üretimi yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %0,4 oranında düşüş gösterdi.

Değişim Oranları2019 yılının üçüncü çeyreğinde sanayi üretim endeksindeki değişim bir önceki çeyreğe kıyasla %1,6 artışa tekabül etti. Eylül ayında yıllık %3,4 artış gösteren sanayi üretim endeksi 119,6 seviyesine çıktı.

Bu dönemde madencilik ve taşocakçılığı endeksi 133,6, imalat sanayi 119,1, elektrik, gaz ve buhar sanayi 116,3 seviyelerini kaydetti. Saydığımız bu rakamlar mevsim ve takvim etkisinden arındırılmamış verileri yansıtıyor.

Eylül ayında ara malı sanayi üretim endeksi aylık %2,5, yıllık %0,1 oranında artış kaydetti. Endeks bu artış oranıyla 112,5 seviyesine yükseldi. Dayanıklı tüketim malları bir önceki aya kıyasla %1,7 oranında artarken, geçen yılın aynı dönemine göre %15,8 oranında düşüş gerçekleştirdi.

Dayanıksız tüketim mallarında aylık değişim %3,9, yıllık değişim ise %8,9 artışa denk geldi. Enerji grubunda aylık %0,2 düşüş olurken, yıllık bazda %8,1 oranında artış kaydedildi. Sermaye mallarında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %6,9, bir önceki aya kıyasla ise %5,7 oranında artış oldu.

Teknoloji grubuna baktığımızda düşük teknoloji ürünlerin üretiminin yıllık %2,7, aylık %2,8 oranında artış gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Orta düşük teknolojili ürünler bir önceki yıla kıyasla %1,2 gerilerken, aylık %2,6 oranında artış gösterdi. Orta yüksek teknolojili ürünler yıllık yüzde 2,4 aylık %3,1, yüksek teknoloji ürünler ise yıllık %51,1, aylık %12,5 oranında artış kaydetti .

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum