Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Çarkları Yavaşlıyor! Kapasite Kullanımı Mayıs’ta Azaldı

TCMB'nin açıkladığı Mayıs ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı raporu, Türkiye imalat sektöründe üretim kapasitesi kullanımının düştüğünü ortaya koydu. İşte detaylar;
Sanayi Çarkları Yavaşlıyor! Kapasite Kullanımı Mayıs’ta Azaldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün açıkladığı Mayıs ayı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) raporu, Türkiye imalat sektöründeki üretim kapasitelerinin ne ölçüde kullanıldığını gösteren önemli verileri sundu.

Merkez Bankası’nın Mayıs 2024 dönemine ilişkin İktisadi Yönelim Anketi’ne, imalat sektöründe faaliyet gösteren 1777 işyerinin katıldığı kaydedildi.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı aylık bazda 0,4 puanın düşerek yüzde 76,6 seviyesine geriledi. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış KKO ise aylık bazda 0,4 puan azalarak yüzde 76,3 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB’nin bugün paylaştığı anket sonuçlarında kapasite kullanım oranı mal grupları dağılımına göre yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları olmak üzere üç kalemde sıralandı.

Tüketim malları Nisan’daki yüzde 76,7 seviyesinden Mayıs’ta yüzde 76,3 seviyesine geriledi. Ara mallar Nisan 2024’teki yüzde 77 değerinden Mayıs’ta yüzde 76,1 değerine düştü. Yatırım malları ise Nisan ayındaki yüzde 75,9 seviyesinden Mayıs’ta yüzde 76,6 seviyesine çıktı.

GCM Yatırım Banner

Tüketim malları da iki kalem altında değerlendirdi. Dayanıksız tüketim malları Mayıs’ta yüzde 73,5, dayanıklı tüketim malları ise yüzde 74,3 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.