Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Bakanı: Yeni Bir Büyüme Hikayesi Yazmak İstiyoruz!

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanındaki çalışmalarından bahseden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yabancı yatırımlarda güçlü ivmelenme beklediklerini söyledi.
Sanayi Bakanı: Yeni Bir Büyüme Hikayesi Yazmak İstiyoruz!
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık Teknoloji Konferansı‘na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yabancı yatırımlardaki artışa değinerek, 2020 yılında bu açıdan ivmelenme beklediklerini söyledi. Konferansa; İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ve Birleşik Krallık Dış Ticaret Bakanlığı İhracat Bölümü Genel Direktörü John Mahon, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal gibi isimler de katıldı.

Bakan Varank, Türkiye’nin inovasyon ve teknoloji alanında hayata geçireceği çalışmalardan ve güncel durumdan bahsetti. Söz konusu konferansı Brexit sonrasında İngiltere ile olan ilişkilerin daha artması ve derinleşmesi adına önemli bir aşama olduğunu söyledi.

Bakan Varank, iki ülke arasında inovasyon ve teknoloji işbirliklerinin artırılması gerektiğini belirtti.

İnovasyon ÇalışmalarıTürkiye ekonomisinin geçen 18 yıl boyunca büyük aşama katettiğini söyleyen Varank, yaşanan ekonomik sıkıntılara ve terör saldırılarına rağmen önemli bir kalkınma hamlesi yapıldığını belirtti. Şu an hem gelişen hem de gelişmekte olan ülke piyasalarında yapısal ve dönemsel sorunlar yaşandığını belirterek, Çin’de ortaya çıkan virüs salgınına değindi.

Genel olarak jeopolitik risklerin ekonomik belirsizlikleri daha da artırdığını söyleyen Varank, Türkiye’nin böyle bir dönemde bile yenilikçi politikaları hayata geçirerek yeni bir büyüme hikayesini yazmak istediğini dile getirdi. 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi kapsamında katma değeri yüksek üretimi destekleyecek bir yol haritası belirlediklerini söyledi.

Bu doğrultuda imalat sanayinin milli gelirdeki payının %21’e, ihracatta orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin payının %50’ye çıkarılmasını hedeflediklerini, yazılım alanında 500 bin yazılımcıya ulaşmak istediklerini aktardı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) projesiyle bu alanda heyecan verici gelişmeler yaptıklarını, yerli otomobilin küresel ölçekte bir marka haline geleceğini sözlerine ekledi.

Önümüzdeki günlerde yapılacak düzenlemeler ile daha yatırımcı dostu bir iş ortamı yaratılacağını söyledi.

Türkiye'ye Yatırım Yapan KazanırTürkiye’nin doğrudan yabancı yatırımcıları teşvik eden bir sistemi olduğunu söyleyen Bakan Varank, ilk defa ülkemize gelen, stratejik üretimi, ihracat kapasitesini artıran ve teknoloji seviyesini yükselten yatırımlara öncelik verileceğini dile getirdi. Sahip olduğumuz dinamik işgücü, coğrafi avantajlar, iç pazar, sanayi altyapısı sayesinde yabancı yatırımcılara eşsiz fırsatlar sunduğumuzu aktardı.

Bu dönemde Türkiye’ye yatırım yapanların kazanacağını söyleyen Sanayi Bakanı; kimya, savunma, ulaştırma, petrokimya ve elektronik olmak üzere birçok alanda devasa yatırım beklediklerini açıkladı. 2019 yılında tasarlanan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı bu amaç doğrultusunda başlattıklarını, söz konusu programın yerli yabancı fark etmeksizin bütün yatırımcılar için geçerli olduğunu anlattı.

2020’nin ilk yarısında otomotiv, elektronik, raylı sistem araçları, tıbbi cihaz, kimya ve ilaç olmak üzere birçok alanda yeni başvurular açacaklarını duyurdu. İnovasyon olmadan güçlü bir büyümeden bahsedilemeyeceğini söyleyen Mustafa Varank, bu alanda mevcut yeteneğinizi geliştirecek çok yönlü çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu