Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Bakanı Mustafa Varank’tan Yabancı Yatırımcılara Çağrı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin iş yapma kolaylığı sıralamasında 190 ülke arasında 43. sırada olduğunu, bu doğrultuda yabancıları ülkemize yatırım yapmaya davet ettiğini söyledi.
Sanayi Bakanı Mustafa Varank’tan Yabancı Yatırımcılara Çağrı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği 17. MÜSİAD EXPO açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yabancı yatırımcılara çağrıda bulundu. Yabancı yatırımcıları Uçtan Uca Yerleştirme Programı’nın parçası olmaya davet eden Varank, oldukça cazip olarak nitelendirdiği teşvik sisteminden yararlanma ve Türkiye’de üretip, kazandırma çağrısı yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yatırımın, üretimin ve ticaretin canlanması için kolektif bir çabaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

17. MÜSİAD EXPO açılış töreninde konuşma yapan Bakan Varank, küresel ticaret savaşlarının gündemi meşgul ettiği bir dönemde, yeni işbirliklerini yeşertmenin ve hep birlikte kazanmanın peşinde olduklarını, bu anlamda Türkiye’den dünyaya çok önemli mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin çoğunda büyüme beklentilerinin ticaretteki bu tür belirsizlikler nedeniyle aşağı yönlü revize edildiğini söyleyen Varank, bizim bu duruma seyirci kalamayacağımızı, yatırımın üretimin ve ticaretin canlanması için kolektif bir çabaya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle, çok zor bir Ağustos ayını geride bıraktığını söyledi.

Hiçbir ekonomik dayanağı olmayan dış şoklar sebebiyle döviz kurlarında dalgalanma yaşadığımızı belirten Mustafa Varank, söz konusu belirsizliklerin ekonomiye olumsuz etkilerini sınırlandırmak için çok hızlı ve sonuç odaklı tedbirler aldıklarını dile getirdi. Atılan adımların olumlu sonuçlarının görülmeye başlandığını, Ekim ayı ile birlikte 12 aylık ihracatın geçen seneye kıyasla %8 artarak 167 milyar dolara ulaştığını sözlerine ekledi.

Uçtan Uca Yerleştirme Programı sayesinde, dünya pazarına katma değeri yüksek ürünler ihraç etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Cari açık olan ürünlerle yeni teknolojilerin arz-talep işbirliği modeliyle üretilmesini hedeflediklerini dile getiren Varank, bu program kapsamında Türkiye’nin kapılarının tüm uluslararası yatırımcılara açık olduğunu, ülkemize yatırım yapana her firmanın Türk firmalarından bir farkı olmadığını, bu bağlamda yabancı yatırımcılara iş ortaklığı ve teşvik sisteminden yararlanmaları konusunda davette bulundu.

Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde Türkiye, 190 ülke arasında 43. oldu.

Bahsi geçen endekste 17 sıralık bir sıçrama kaydeden ülkemiz 43. sıraya yükselirken, bunun açıklamasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Bu özetle şu anlama geliyor; idare olarak, yatırım yapmak isteyene ilave iş çıkartmıyor, bürokrasiyi azaltıyor ve hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Hiç kuşkusuz bu durum ülkemizin uluslararası yatırımlar için daha da cazip hale gelmesine katkı sağlayacak.” şeklinde açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum