Yatırım yapmaya başla!

Sanal Bankacılık Hong Kong’un Finans Sektörünü Derinden Etkileyecek!

Onlarca finansal teknoloji girişiminin bankacılık lisansı almak için sıraya girdiği Hong Kong pazarı, sanal bankaların girişiyle büyük bir değişim yaşayacak. İşte nedeni...
Sanal Bankacılık Hong Kong’un Finans Sektörünü Derinden Etkileyecek!

Bankacılık ve finans alanında dünya lideri olan Hong Kong, bütün işlemlerin online olarak yapılabildiği ve fiziksel şubelere ihtiyaç duymayan sanal bankaları destekliyor. Buna göre Hong Kong’un BBDK’si olarak tanımlanabilecek Hong Kong Monetary Authority, onlarca finansal teknoloji girişime dijital bankacılık lisansı vermeye hazırlanıyor.

Çünkü yetkili makamlar, Hong Kong’daki fintech oyunlarını destekleyip rekabeti artırarak Çin Halk Cumhuriyeti’n bağlı özel yönetim bölgesini, yarı otonom bir bölgeden akıllı bir şehre dönüştürmeyi amaçlıyor. Mali düzenleyici HKMA’nın, Hong Kong Association of Banks da dahil olmak üzere paydaşlarla yaptığı görüşmelerden çıkan sonuç da bunu göstermişti.

50’den fazla şirketin lisanslara ilgi duyduğunu belirten HKMA, bu yıl verilebilecek lisanslar için ilk parti başvuru süresinin Ağustos’un sonunda biteceğini açıkladı.

Hong Kong Monetary Authority Onlarca Şirkete Sanal Bankacılık Lisansı Verecek Yerel merkezli ödeme platformu Yedpay ile uluslararası bankacılık şirketi Standard Chartered’ın lisans için başvuru yapmayı planladıkları belirtildi. İlaveten; Hong Kong merkezli unicorn WeLab’in de sanal bankacılık için başvuru yapan ilk girişimler arasında yer aldığı söylendi. HKMA ise konuyla ilgili olarak; “sanal bankaların gelişimi, Hong Kong’da finans teknolojinin ve inovasyonun uygulanmasını teşvik edecek ve yeni bir müşteri deneyimi sunacaktır” açıklamasını yaptı.

Ayrıca Hong Kong’un büyük ölçüde gelişmiş bankacılık ekosistemine yeni girişlerin memnuniyetle karşılandığı, halihazırda pek çok finans devinin dikkatini çektiği bildirildi.

Hong Kong Sanal Bankaların Girişi Sektörü Canlandıracak Moody’s’in Çin, Hong Kong ve Tayvan finans kurumlarının kredi yetkilisi Sonny Hsu ise; “bu yeni girişimlerin, teknoloji şirketlerinin geleneksel bankalara tehdit oluşturduğunun farkındalar” diyerek geleneksel bankaların tekliflerini adapte etmek, müşterilere daha iyi hizmet etmek, daha hızlı ödeme kabiliyetleri sunmak gibi yenilikler yapmaları gerektiğini dile getirdi.

Ve gerçekten de Hong Kong’daki yerleşik bankalara bakıldığında kurumların online bankacılık işlemleri konusunda giderek daha çok gelişme gösterdiği görülüyordu.

Sanal Bankalar Geleneksel Bankaları Dijitalleşmeye Yönlendiriyor Örneğin; Standard Chartered yenilikleriyle ilgili adının tanınmasının bir artı olacağını ileri sürmüştü. Çin ve Kuzey Asya Standard Chartered bölge başkanı Samir Subberwal, şirketin sanal bankacılık lisansı için başvurmayı düşündüğünü belirtmiş, bu durumu; “insanlar farklı bir markaya sahip başka bir hesap istemiyorlar, finansal hayatlarını kolaylaştırmak istiyorlar” sözleriyle ifade etmişti. Öte yandan; sanal bankalarla geleneksel bankaların rekabetine de değinildi.

Sanal bankaların, Hong Kong’da HKMA ve müşteri sorularını yanıtlamak için fiziksel bir ofise sahip olması gerekeceği ama şube ağlarına ihtiyaç duymayacakları kaydedildi.

Sanal Bankalar Rekabet Gücünü ArtıracakBunun yanında, sanal bankaların geleneksellere kıyasla avantajının yalnızca bu olacağı vurgulandı. Çünkü sanal bankaların geleneksel bankalarla aynı kurallara tabi tutulacağı belirtildi. Ve sanal bankaların geleneksellerle rekabet edebilmeleri için müşteriyi dijital teklifleriyle etkilemesi gerekeceği söylendi.

Bu noktada; Moody’s’den Sonny Hsu, sanal bankaların geleneksel bankalardan daha düşük maliyetli hizmetler sunması gerekeceğini aksi takdirde müşterilerin yeni platformlara geçmeleri için teşvik olmayacaklarını aktardı. Ve ileride tüm dünyada yaygınlaşacak sanal bankalarla, müşterileri çok daha avantajlı ve fazla seçeneğe sahip olacağını öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum