Yatırım yapmaya başla!

San Francisco Kadın Girişimci Olmak için Dünyanın En İyi Şehri Seçildi! İstanbul Nerede?

Yapılan yeni bir araştırma, San Francisco Körfez Bölgesi’nin New York’un yerini alarak kadın girişimci olmak için dünyadaki en uygun yer seçildi. İşte diğer şehirlerin ve İstanbul’un konumu;
San Francisco Kadın Girişimci Olmak için Dünyanın En İyi Şehri Seçildi! İstanbul Nerede?

Yapılan yeni bir araştırmada, San Francisco Körfez Bölgesi New York’un yerini alarak kadın girişimci olmak için dünyanın en iyi şehri seçildi.

San Francisco’nun 2019 Women Entrepreneur Cities (WE Cities) Index’te (Kadın Girişimci Şehirleri Endeksi) zirveye yerleşmesini sağlayan nedenlerden bazıları ise bro kültürünü ortadan kaldırma çabaları, kadınlar için finansmana erişimin arttırılması ve devam eden teknoloji gelişmeleri olarak belirtildi.

Zaten teknoloji merkezi, raporun beş ana ölçütü olan pazarlar, yetenek, sermaye, kültür ve teknoloji alanlarında 2017’de New York’un belirlediği üst seviyeyi geçerek üstün performans gösterdi.

San Francisco Kadın Girişimci Olmak için Dünyanın En İyi Şehri Seçildi! Körfez Bölgesi bu yılki ilerlemesiyle New York’u ikinci sıraya geriletirken, iki şehrin ardından ise sırasıyla Londra, Boston, Los Angeles, Washington, Seattle, Paris, Toronto ve Stockholm geldi. Dell Technologies ile küresel araştırma firması IHS Markit arasında ortak bir girişim olan Kadın Girişimci Şehirleri Endeksi, yüksek potansiyele sahip kadın girişimcileri çekme ve destekleme yetenekleri konusunda 50 küresel kenti sıraladı.

Yaşamak ve çalışmak için en iyi ülkeler listesinde yedinci sırada yer alan Türkiye, kadın girişimcileri çekme ve desteklemede aynı başarıyı gösteremedi ve İstanbul, 50 şehir içinden 48. oldu.

İstanbul Kadın Girişimci Şehirleri Endeksi 48. Sırada Araştırmanın üç yıl önce başlatıldığı hatırlatılırken Dell’in genel başkan yardımcısı olan Karen Quintos, tüm şehirlerin 2017 gösterge endeksinden bu yana iyileşmeler kaydettiğini söyledi. Bununla birlikte Karen Quintos, şehirlerin hepsinin toplam ulaşılabilir puan olan 100’ün çok altında olduğunu ve ilerleme için bolca alan bulunduğunu vurguladı. En iyi performans gösteren Körfez Bölgesi, 2017’de New York tarafından belirlenen yüzde 62.9’u aşarak 63.7 puan aldı.

Diğer tarafta 2019 yılında 50 şehirdeki ortalama puan yüzde 40.3’e yükseldi ki rakam 2017’de yüzde 39.3’tü.

 Kadın Girişimci Şehirleri Endeksi İyileşme Var Yetersiz Kuzey Amerika, ilk 10 içindeki yedi şehirle en fazla kente sahip ülke olurken Avrupa 3 şehirle ikinci en iyi yer oldu. Bu arada Asya Pasifik, Latin Amerika ve Orta Doğu bölgelerindeki şehirlerin üst sıralarda bulunmaması da dikkat çekti. Kuzey Amerika, kadın girişimcileri kucaklayabilme kabiliyeti nedeniyle kültür direğinin zirvesine yükselirken, Avrupa sermayeye erişim açısından en fazla ilerlemeyi gösterdi.

Latin Amerika, adil piyasaları yönetme kabiliyetinde en fazla gelişmeyi kaydederken Orta Doğu en büyük teknoloji ilerlemesini ve Asya Pasifik en iyi yetenek havuzunu sergiledi. Dell yöneticisi Chris Turner, en iyi performans gösteren şehirlerin hepsinin devlet düzeyinde güçlü bir destekle birleştiğini ve bunun da yukarıdan aşağıya ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Bunun güçlü rol modelleri atamanın yanı sıra destekleyici politikalar ve iş ortaklıkları biçiminde gelmesi gerektiğini savunan Turner, kadınları devlet pozisyonlarına atamanın en büyük ana fikirlerden biri olduğunu anlattı. Quintos da; “Kadınlara yatırım yaptığımız zaman geleceğe yatırım yaparız; topluluklar zenginleşir, ekonomiler gelişir ve gelecek kuşak amaçla birlikte yönlendirir” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum