Yatırım yapmaya başla!

San Francisco FED/Daly: “ABD’deki Düşük Enflasyon Bankaya Bazı Fırsatlar Sunuyor”

San Francisco FED Başkanı Daly, ABD'de enflasyonun sakin seyrinin bankaya borçlanma maliyetlerini düşük seviyelerde tutma fırsatı sunduğunu öne sürdü.
San Francisco FED/Daly: “ABD’deki Düşük Enflasyon Bankaya Bazı Fırsatlar Sunuyor”

San Francisco FED Başkanı Mary Daly, University of California, Berkeley’in küresel ekonomik sorunlar adlı konferansında görüşlerini paylaştı. Burada ABD’deki mevcut ekonomik durumun bankaya pek çok fırsat sunduğunu ifade eden Daly’nin açıklamaları, FED’in son hamlelerinden çok, bu hamlelerin piyasalara etkilerine ilişkindi.

ABD’de durgun seyreden enflasyonun FED’e borçlanma maliyetlerini düşük seviyede tutma olanağı sağladığını savunan Daly, bunun bir avantaj olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra ülkedeki daha fazla çalışanın iş gücü piyasasına kazandırılmasının da yine düşük enflasyon sayesinde mümkün olduğunu açıkladı.

Daly’nin kendine özgü bu açıklamaları, FED’in politika faizini genişlemeci tutarak aynı zamanda deneysel anlamda tam istihdamı sağlamanın zor olmadığına işaret etti.

FED Politika Faizini Genişlemeci TutuyorTüm bunların ABD’deki ücretler ve fiyat enflasyonu üzerinde nasıl bir etki yaratacağını izlemenin doğru olacağını savunan Daly, düşük enflasyon konusundaki baskı probleminin çözülemeyecek bir aşamada olmadığını belirtti. Ardından, yeniden hedeflenen seviyeye ulaşmanın mümkün olduğunu ekledi.

Daly’nin söylemleri, FED’in yaptığı son faiz indirimlerini doğrudan hedef almadı. Fakat düşük faiz oranlarının finansal piyasalarda yüksek maliyetli dengesizliklere yol açmadığını belirtir nitelikteydi. Bununla birlikte Daly, faiz indirimi yapılmasına karşıt görüş bildiren FED yetkililerine katılmadığını açıkça belirtti ve onların duyduğu endişelerin gereksiz olduğunu söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell, ülke ekonomik görünümünde “somut bir değişiklik” olmadığı sürece bankanın gösterge faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmayacağını duyurmuştu.

FED Başkanı Jerome PowellDaly’nin bundan önceki konuşmasında kaydettiği ifadeler de tam bu yöndeydi. ABD ekonomisinde somut bir değişikliğin meydana gelmesi durumunda bir faiz indirimini daha onaylayacağını açıklayan Daly, gevşek para politikasına yönelim için ekonomik görünümde ciddi ve kayda değer oynamaların görülmesi gerektiğini savunmuştu.

Daly, 11 yıl aranın ardından 2019 yılı içinde üç kez faiz indirimine giden FED’in dördüncü kez indirim yapmasına kesin olarak karşı çıkmıyor. Yalnızca, bunu yapmak için ekonominin mevcut durumundan kötüleşmeye doğru gittiğini görmek gerektiğini düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum