Yatırım yapmaya başla!

Samsung’un 2019 Yılında Elde Ettiği Gelir Beklentilerin Altında Kaldı

Teknoloji şirketi Samsung, 2019 yılına dair mali verilerini açıkladı.
Samsung’un 2019 Yılında Elde Ettiği Gelir Beklentilerin Altında Kaldı

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, akıllı telefon pazarında en yüksek satış yapan üreticilerin başında geliyor. Üst seviye başta olmak üzere orta ve giriş seviyesine yönelik akıllı telefonlar geliştiren şirket her yıl büyük gelir rakamlarına ulaşıyor. 2019 yılının sonlanmasıyla beraber şirket mali verilerini açıklamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Apple son çeyreğine dair gelir ve satış rakamlarını duyurdu.

Apple’dan sonra Samsung da 2019’un son çeyrek verilerini ve yıl genelindeki rakamlarını açıkladı. Paylaşılan verilere genel itibarıyla bakıldığında Samsung’un gelirlerinde azalma dikkat çekiyor. Şirket daha önce belirlemiş olduğu hedeflerin altında kaldı. Ancak orta seviye için geliştirilen akıllı telefon Galaxy A modelleri ise yüksek satış rakamları ile dikkat çekiyor. İşte Samsung’un yakın geçmişe dair mali tablosundan detaylar…

Samsung’un Gelirleri Azaldı

Samsung’un Gelirleri Azaldı

Teknoloji devinden yapılan açıklamada 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 düşüş yaşandı 6.05 milyar dolar gelir elde edildiği belirtildi. 2019 yılı geneline bakıldığında ise Samsung’un 194.55 milyar dolar gelir elde ettiği görülüyor. Bu rakam 2018 yılına göre yüzde 5.5 seviyesinde bir düşüşe işaret ediyor. Mobil departmana dair gelirlerde yüzde 6.5 artış gerçekleşirken, faaliyet karının yüzde 8.9 azaldığı ifade edildi.

Şirketten kazançların düşüşüne dair yapılan açıklamada “Sunucular ve mobil ürünlerde kullanılan bellek talebinin yanı sıra amiral gemisi akıllı telefonların satışlarının iyileştirilmesi, genel kazançlardaki düşüşün hafifletilmesine yardımcı oldu.” değerlendirmesi yapıldı.

Uzmanlar ise Samsung’un düşüşüne sebep olarak Çin merkezli Huawei, Oppo, Xiaomi gibi üreticilerin yükselişini gösteriyor. Çinli üreticilerin yüksek performanslı telefonları rakiplerine göre daha uygun fiyat ile sunması burada belirleyici rol oynuyor. Görünen o ki 2020 yılı akıllı telefon üreticileri arasında sağlam bir rekabete sahne olacak.

Samsung 2020’den Umutlu

Samsung 2020’den Umutlu

Yılın son çeyreğinin alışveriş dönemi olması Samsung ürünlerine ilginin artmasına neden oldu. Özellikle Galaxy A serisi telefonların yüksek satış rakamları dikkat çekiyor. Güney Koreli şirket 2020 yılı için fazlasıyla umutlu. 5G teknolojisinin yaygın bir hale gelmesi beklenirken, Samsung kullanıcıların yeni teknolojiye geçiş yapmak amacıyla ürünlere ilgi göstereceğini tahmin ediyor.

Şirketin 5G destekli işlemciler geliştirmeyi planladığı biliniyor. Bununla beraber dünyanın önde gelen OLED tedarikçilerinden olan Samsung, hem ekran panellerine hem de kamera sensörlerine ilginin artmasını bekliyor. Şirket 11 Şubat tarihinde düzenleyeceği UNPACKED 2020 etkinliğinde Galaxy S20 serisi ve katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip modelini tanıtacak. Telefonlara dair pek çok bilgi sızdırılmış olmakla beraber fiyat bilgisini resmi tanıtımda görme şansı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum