Yatırım yapmaya başla!

Samsung Yonga Pazarındaki Payıyla Yerini Koruyor

Araştırmalar Samsung’un yarı iletken pazarındaki yerini koruduğunu gösteriyor.
Samsung Yonga Pazarındaki Payıyla Yerini Koruyor

Güney Kore merkezli Samsung, teknolojinin hemen her alanında öncü şirketler arasında yer alıyor. Teknoloji devini son yıllarda ağırlıklı olarak akıllı telefon ve akıllı televizyon pazarında öne çıktığı görülüyor. Ancak Samsung bu sektörlerin yanı sıra dünyanın en büyük yonga üreticilerinden biri konumunda. Bellek yongaları ve yarı iletken ürünler geliştiren şirket, bu pazarlardaki yükselişini de sürdürüyor.

Yarı iletken pazarında sektörün en büyük firması Tayvan merkezli TSMC olmakta. Günümüzde akıllı telefonların büyük bölümünde kullanılan işlemciler TSMC tarafından üretiliyor. Bu da şirketi en büyük yarı iletken üreticisi olmasını sağlıyor. Son veriler Samsung’un pazar değerini de ortaya koydu. Güney Koreli şirket yarı iletken pazarında TSMC’nin arkasındaki yerini koruyor. 2020 yılının ikinci çeyreğine dair yarı iletken pazarının verileri açıklandı.

Samsung Çip Üretimi ile Göz Dolduruyor

Samsung Çip Üretimi ile Göz Dolduruyor

Yapılan pazar araştırmaları Samsung’un çip pazarındaki oranının yüzde 18.8 olduğunu gösteriyor. Samsung pazar değeri geçtiğimiz hafta itibarıyla 261 milyar dolara düştü. Bu düşüşe rağmen şirket pazar payını yükseltmeyi başardı. Yarı iletken pazarının lideri olan TSMC’nin yüzde 51.9 gibi bir üstünlüğe sahip olduğu görülüyor. Şirketin topla piyasa değerinin 306 milyar doları geçtiği belirtiliyor.

TSMC bu yılın başından itibaren hisse fiyatını yüzde 2.8 oranında artırırken, Samsung ise yüzde 4.8 oranında bir düşüş yaşadı. Pazarın üçüncü sırasında ise ekran kartı devi Nvidia yer alıyor. ABD’li şirket Samsung’un ilerleyen dönemdeki GPU’larını üretmek için anlaşma imzaladı. Yarı iletken sektöründeki diğer firmalara gelecek olursak, Intel, Broadcom, Qualcomm ve Texas Instruments sıralamada yer alıyor.

Analistler Samsung’un önümüzdeki dönemde de yarı iletken pazarındaki yerini koruyacağını düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma Samsung’un Asya kıtasındaki kullanıcıların ilk tercihi olduğunu göstermişti. TSMC’nin ise bu pazardaki liderliğini kolay kolay kaptırmayacağı görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum