Yatırım yapmaya başla!

Samsung Uygun Fiyatlı Akıllı Telefonların 5G Desteğini MediaTek’ten Sağlayacak

Samsung gelecek yıl uygun fiyat ile 5G desteğini sunmak istiyor ve bunun için MediaTek ile anlaşmaya hazırlanıyor.
Samsung Uygun Fiyatlı Akıllı Telefonların 5G Desteğini MediaTek’ten Sağlayacak

Güney Kore merkezli akıllı telefon üreticisi Samsung, son rakamlar ışığında en yüksek pazar payına sahip durumda. Şirket bu payını daha da artırmak ve kullanıcılarına yönelik daha iyi hizmet sunmak adına yeni hamlelerde bulunmaya devam ediyor. Bu yıl akıllı telefon pazarı için dikkat çeken yeniliklerden birisi 5G oldu. Başta Samsung ve Huawei gibi devler olmak üzere pek çok üretici yeni nesil amiral gemisi modellerinde 5G desteğine yer vermeye başladı.

Ancak bu teknoloji çok yeni ve sunulan modellerin fiyatını da oldukça artırıyor. Bugün piyasada yer alan 5G destekli telefonların fiyatı ile adeta el yaktığını söyleyebiliriz. Henüz bu teknolojinin çok yeni ve sınırlı alanda kullanılmasının da fiyatların yüksek olmasında büyük etkisi söz konusu. Yapılan tüm araştırmalar ve tahminler yakın gelecekte 5G’nin kullanım oranının dünya genelinde yaygınlaşacağını gösteriyor.

Bu da yeni nesil internet deneyimine ulaşmak için fiyatların düşeceği anlamına geliyor. Samsung gelecek yıl 5G’yi uygun fiyatı telefonlarında da sunmaya hazırlanıyor. Şirket bunun için sektörün tanınmış işlemcilerinden MediaTek ile masaya oturacak.

Samsung, MediaTek ile Anlaşacak

Samsung, MediaTek ile Anlaşacak

Tayvan merkezli işlemci üreticisi MediaTek, akıllı telefon pazarındaki pek çok üreticiye işlemci desteği sağlıyor. Teknoloji evi geçtiğimiz günlerde Dimensity adlı yüksek seviyeye hitap eden işlemcisini tanıtmıştı. Bununla beraber yakın geçmişte Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi pazarın önde gelen akıllı telefon üreticileri ile anlaşmalar yapak MediaTek, bu şirketlerin arasına Samsung’u da eklemeye hazırlanıyor.

Samsung önümüzdeki yıl orta seviye akıllı telefon modellerinde 5G desteğine yer vermeyi planlıyor. Bunun için işlemci tedariğini MediaTek’ten sağlayacak olan şirket, Galaxy A ve M serilerine 5G deneyimi kazandıracak. Her ne kadar Samsung daha çok amiral gemileri olan Galaxy S ve Galaxy Note modelleri ile gündeme gelse de orta ve düşük seviye akıllı telefon modelleri ile milyonlarca kullanıcıya satış yapıyor. Bu seviyede sunulacak 5G desteği MediaTek sayesinde daha hızlı şekilde sunulmuş olacak.

Genel olarak Samsung, Huawei ve Apple gibi sektörün baş aktörleri kendi işlemcilerini üretiyorlar. Samsung, Exynos, Apple A13 Bionic, Huawei ise Kirin serisi işlemciler ile amiral gemilerine işlemci üretiyor. Bununla beraber pazarda en yüksek paya işlemci üreticisi olarak Qualcomm’un varlığı söz konusu. MediaTek ise arkasına Samsung’un desteğini alarak önümüzdeki günlerde bu pazarda daha fazla pay sahibi olacak gibi görünüyor. Yapılan araştırmalar 2023 yılına kadar 5G teknolojisinin dünyanın büyük bölümünde kullanılabilir hale geleceğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum