Yatırım yapmaya başla!

Samsung Ticaret Savaşlarına Rağmen Çin’de Telefon Üretmeye Hazırlanıyor

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung’un üretiminin bir bölümünün Çin’e kaydırılacağı söylendi.
Samsung Ticaret Savaşlarına Rağmen Çin’de Telefon Üretmeye Hazırlanıyor

Akıllı telefon pazarında Güney Koreli üretici Samsung’un en fazla satış yapan firma olduğu biliniyor. Diğer yandan Huawei, Apple, Xiaomi gibi pek çok firma her yıl milyonlarca akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor. Kısacası pazarda rekabetin her geçen gün daha da kızıştığı söylenebilir. Özellikle Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinin son yıllarda büyük bir atak içerisinde olduğu görülüyor. Huawei ve Xiaomi gibi başlıca akıllı telefon devleri Samsung’a daha fazla yaklaşıyor.

Samsung gidişata cevap vermek adına ilginç bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Şirketin akıllı telefon üretiminin bir bölümünü Çin’e kaydıracağı belirtiliyor. Geçtiğimiz aylarda teknoloji devi Çin’deki üretim tesisini kapatma kararı almıştı. Samsung aradan geçen zaman içerisinde ilginç bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

Teknoloji devinin Çin’de yeniden akıllı telefon üretimine başlayacağı belirtildi. Bu çerçevede ülkedeki şirketlerden Wingtech ile anlaşma yapan Güney Koreli akıllı telefon üreticisi, Çin’deki firmalar ile daha etkin mücadele etmeyi planlıyor.

Samsung’dan Çin Kararı

Samsung’dan Çin Kararı

Akıllı telefon piyasasının lideri Samsung, bu unvanını özellikle Çinli şirketlere kaptırmak istemiyor. Halihazırda şirketin arkasında Huawei gibi Çinli bir akıllı telefon üreticisi bulunuyor. Teknoloji devi ABD yaptırımlarına rağmen her yıl milyonlarca akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiriyor. Bu durum Samsung’u harekete geçirdi ve şirket Çin pazarında üretim anlamında yeniden aktif hale gelmeyi planlıyor. Wingtech ile iş birliği yapacak olan Samsung’un toplam üretiminin yüzde 20’sini Çin’e kaydırmak istediği belirtiliyor.

Alınan kararla ilgili şirketten bir çalışan “Huawei ve diğer Çinli mobil cihaz üreticileriyle rekabet gücünü korumak için maliyetleri düşürmek çok önemli” ifadesinde bulundu. Samsung’un hangi seriyi Çin’de üreteceğine dair bilgiler de mevcut.

Şirketin orta seviyeye hitap eden Galaxy A serisini Çin’de üretmeye hazırlandığı ifade ediliyor. Wingtech ile yapılan anlaşmanın bir benzeri daha önce başka üreticiler tarafından yapılmıştı. Huawei ve LG’nin de daha önce aynı şirket ile üretim konusunda iş birliği yaptığı biliniyor.

Samsung’un fabrikalarının büyük bölümü Vietnam’da bulunuyor. Ancak Çin’de yapılacak üretimin bu ülkeye göre çok daha düşük maliyet ile gerçekleştirileceği belirtiliyor. Bu noktada endişe uyandıran bir konu mevcut ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve ülkeye uygulanan ek vergiler sonrası Samsung’un üretimini buraya kaydırması düşündürücü.

ABD Yaptırımları Düşündürüyor

ABD Yaptırımları Düşündürüyor

Bilindiği üzere teknoloji şirketlerinin büyük bölümü ucuz iş gücü nedeniyle üretim tesislerine Çin’de yer veriyor. Bu şirketlerden birisi ise ABD’li Apple oluyor. Ancak son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Trump yönetiminin uyguladığı ek vergiler, üretilen ürünlerin daha pahalı olmasına neden oluyor.

Wintech tarafından Çin’de üretilecek akıllı telefonların, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerine gönderilmesi planlanıyor. Bu noktada Google’ın YouTube, Cmail, Play Store gibi popüler servislerini engelleme ihtimali de söylenenler arasında. Yapılan anlaşma kapsamında Samsung bir yılda Çin’de 60 milyon akıllı telefon üretmeyi hedefliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum