Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Samsung ve OPPO’nun Türkiye’de Akıllı Telefon Üretebileceği İddia Edildi

Samsung ve OPPO’nun ülkemizde akıllı telefon üreteceği belirtiliyor.
Samsung ve OPPO’nun Türkiye’de Akıllı Telefon Üretebileceği İddia Edildi

Akıllı telefon teknolojileri yapılan yatırımlar ile her yıl gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ile beraber birbirinden iddialı akıllı telefonlar üretiliyor. Bu cihazların fiyatında üretim maliyetlerinin önemli rol oynadığını söyleyebiliriz. Akıllı telefon pazarının en güçlü üreticilerinin başında Samsung geliyor.

Güney Kore merkezli teknoloji devi en çok satış yapan akıllı telefon firması. Diğer yandan Apple, Huawei, Xiaomi gibi şirketler Samsung’un en dişli rakipleri arasında yer alıyor. Son yıllarda Çinli akıllı telefon devi OPPO, fiyat performans odaklı modelleri ile adından söz ettiriyor. Şirketin telefonları ülkemizde de büyük ilgi görmeye başladı.

Samsung ve OPPO, ülkemizi ilgilendiren yeni bir gelişme ile gündeme geldi. İki şirketin de Türkiye’de üretim tesisi kuracağı söyleniyor. OPPO’nun önümüzdeki ay içerisinde Türkiye’de üretime başlayabileceği iddia edildi. Samsung ise ilk etapta alt yüklenici olarak faaliyete başlamayı planlıyor.

Samsung ve OPPO, Türkiye’ye Geliyor

Samsung ve OPPO, Türkiye’ye Geliyor

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Samsung ve OPPO, ülkemizde ayrı ayrı üretim yapmaya hazırlanıyor. OPPO’nun yeni yılın ilk ayı içerisinde İstanbul ve Kocaeli’nde kurulacak tesislerde üretime başlayacağı belirtiliyor. Çinli şirket buy tesisler için 50 milyon dolar yatırım yapacak.

Üretimin başlaması için gerekli teşviklerin alındığı gelen bilgiler arasında. Güney Koreli Samsung ise ilk etapta yüklenici firma olarak üretime başlamayı planlıyor. Şirketin ilk etapta İstanbul’da kurulu bir şirket ile faaliyete geçeceği ifade edildi. Her iki şirketin de üretimin ilk aşamasının montaj ağırlıklı olacağı tahmin ediliyor. OPPO’nun bazı modelleri Türkiye’de üreteceği ve bu telefonları Avrupa pazarına ihraç etmesi bekleniyor.

Çinli şirketin dünya genelinde 40 bini aşkın çalışanı bulunuyor. Şirketin bugüne kadar akıllı telefon satışları ile 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığı belirtiliyor. Samsung ise geçtiğimiz günlerde 2020’nin üçüncü çeyrek verilerini açıklamış ve son 6 yılın en yüksek kar payını elde etmişti. OPPO üretiminin büyük bölümünü kendi ülkesi Çin’de gerçekleştirirken, Samsung’un tesisleri ise ağırlıklı olarak Vietnam’da bulunuyor.

Resmi Gazete’de Teşvik Düzenlemesi Yayımlandı

Resmi Gazete’de Teşvik Düzenlemesi Yayımlandı

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile teşvik düzenlemesi yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda üretimde kullanılan parçalar teşvik belgeli yatırımlar kapsamında değerlendirilecek.

Kararda yer alan geçici maddede “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.” ifadeleri yer alıyor.

BTK verilerine göre 2020 yılı içerisinde Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları 82.9 milyon olarak açıklanmıştı. Bu rakamın 2021 yılı içerisinde 84 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Halihazırda 19,4 milyar dolar olan pazar büyüklüğü önümüzdeki yıl sonunda 20,5 milyar dolara yükselebilir. Bu rakamın 12 milyar dolarının ise telekomünikasyon pazarında gerçekleşmesi hedefleniyor.



Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum