Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Samsung ve LG, LCD Üretim Tesislerinin Büyük Bölümünü Satıyor

Güney Koreli şirketler Samsung ve LG, LCD üretim hatlarının bir bölümünü satışa çıkarmaya hazırlanıyor.
Samsung ve LG, LCD Üretim Tesislerinin Büyük Bölümünü Satıyor
HABER GİRİŞ

Ekran paneli üreten başlıca şirketler Samsung ve LG, ihtiyaç doğrultusunda çok sayıda firmaya ürün tedariki sağlıyor. Güney Koreli teknoloji devleri dünyanın en büyük ekran üreticilerinin başında geliyor. Akıllı telefon, televizyon gibi pek çok ürünün ekran panellerinin Samsung ve LG tarafından üretildiğini söyleyebiliriz. Teknolojide yaşanan gelişmeler ekran panellerinde de kendisini gösteriyor. Günümüzde OLED ekran panellerine ilginin çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir zamanlar akıllı telefon ve televizyonlarda LCD panelleri ağırlıklı olarak kullanılıyordu. Ancak bu panellere dair azalan ilgi üretim hatlarının boşa çıkmasına neden oluyor. Üretici firmalar Samsung ve LG ise bu tesisleri elinden çıkarmaya hazırlanıyor. Ortaya çıka raora göre her iki şirkette LCD üretim hatlarının 33 milyar dolar değerindeki bölümünü satışa çıkaracak.

Samsung ve LG’den LCD Hamlesi

Samsung ve LG’den LCD Hamlesi

Güney Koreli teknoloji şirketleri ekran üretiminin büyük bölümünü OLED panellerine yönelik olarak sürdürüyor. Talebin bu panellere yönelik artması LCD teknolojisine yönelik ilgiyi azalttı. Apple iPhone 11 ve iPhone XR gibi modellerde LCD ekranlara yer vermişti. Keza Samsung ve Huawei gibi pek çok üretici orta seviye telefonlarında LCD ekran panelleri kullanıyor. Ancak her geçen gün OLED ekranların kullanımının artması şirketleri yeni stratejiler geliştirmeye zorluyor.

Her iki şirketin LCD üretimi yapan tesisleri toplamda 106 milyar dolara ulaşıyor. Güney Koreli şirketler bu tesislerin 33 milyar dolarlık hisseye denk gelen kısmını satmaya hazırlanıyor. Şirketlerin yapacağı satışlardan gelen parayı OLED ekran üretim kapasitelerini artırma yönünde kullanacağı belirtiliyor. Raporlar Samsung’un LCD üretim ekipmanlarını Çin merkezli Efonlong adlı bir şirkete sattığını belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

LG’nin ise Çin merkezli bir şirket ile benzer bir anlaşma yapmak istediği ifade ediliyor. Şirket yöneticilerinden Jeong Ho-Young, “Bu yılın ilk çeyreğinde Çin fabrikamızda OLED ürünlerini seri olarak üretmek için bir sistem kurmayı planlıyoruz” dedi

LG’nin satış sonrası OLED üretim kapasitesini artırması bekleniyor. Akıllı telefon ve televizyon üreticilerinin OLED panellere olan talebi, pazarda değişikliklere neden oluyor. Akıllı telefonların amiral gemisi modellerinde OLED ekranlar bir standart haline geldi. Yine TV satışlarında da bu teknolojiye sahip ürünler ilk tercih oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.