Yatırım yapmaya başla!

Samsung LCD Ekran Üretimini için Radikal Karar Aldı

Samsung düşük talep nedeniyle LCD panel üretimini yıl sonuna kadar durdurma kararı aldı.
Samsung LCD Ekran Üretimini için Radikal Karar Aldı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Samsung, çok sayıda ürün ve servis geliştiriyor. Samsung’un teknoloji sektöründe hemen her ürününe rastlamak mümkün. Güney Koreli şirket akıllı telefon pazarında en fazla satış yapan kurumların başında geliyor. Samsung aynı zamanda rakibi olan pek çok akıllı telefon üreticisine de ekran tedariki sağlıyor. OLED ve LCD ekran üretimi ile pazarın büyük bölümüne hakim olan Samsung, bu pazardan yüksek gelir elde ediyor.

Son dönemde akıllı telefonların büyük bölümünde OLED ekranlar kulanılmaya başladı. Geçmiş yıllarda sıkça kullanılan LCD panellere olan ilginin azaldığı biliniyor. Apple iPhone 11 ve iPhone XR gib modellerde bu ekranlara yer veriyor. Keza Samsung ve Huawei gibi üreticiler giriş ve orta seviye telefonlarda LCD ekran kullanıyor. Ancak üst seviye telefonlarda artık OLED ekranlar domine etmiş durumda. Bu durum LCD ekranlara olan talebin düşmesine neden oldu. Samsung ise arz sıkıntısını sebep göstererek önemli bir karar aldı.

Samsung LCD Üretimini Durduruyor

Samsung LCD Üretimini Durduruyor

Dünyanın önde gelen ekran tedarikçisi olan Samsung Display, almış olduğu karar ile Güney Kore ve Çin’deki tesislerinde LCD üretimini yıl sonuna kadar askıya aldığını duyurdu. Bu duruma sebep olarak ekranlara olan talepteki azalma gösteriliyor. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu yılın sonuna kadar müşterilerimize LCD siparişlerini sorunsuz olarak sağlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

Samsung’un bu tesislerle ilgili orta ve uzun vadeli planları bulunuyor. Teknoloji evi bu tesislerden birisini önümüzdeki beş yıl içerisinde Kuantum Nokta Ekran teknolojisi üretecek kapasiteye ulaştırmayı planlıyor. Kuantum teknolojisi LCD ve OLED panellerde kullanılabiliyor. Bu yatırım için Samsung’un 10 milyar dolar bütçe ayırdığı belirtiliyor. Benzer bir karar bir diğer ekran üreticisi LG tarafından da alındı. Şirket 2020 yılı içerisinde LCD TV paneli üretmeme kararı aldı.

Akıllı telefon ve tabletlerde OLED kullanımı arttıkça, LCD tarafında sıkıntıların yaşanması normal görünüyor. Bir diğer LCD üreticisi BOE de gelecek dönemde tesislerini OLED üretimine uygun hale getireceğini açıklamıştı. OLED ekranlar LCD’lere göre çok daha üstün görüntü kalitesi ve düşük güç tüketimi sunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum