Yatırım yapmaya başla!

Samsung İkinci Çeyrek Kârı %56 Düşerken Hisseleri Tepetaklak Oldu

Samsung Electronics, 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporunda yüzde 56 kâr düşüşüne işaret etti.
Samsung İkinci Çeyrek Kârı %56 Düşerken Hisseleri Tepetaklak Oldu

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung Electronics tarafından bugün yapılan açıklamaya göre; Haziran ayında sona eren üç aylık dönemde elde edilen kâr, bir yıldan daha fazla sürede yarı yarıya azalan yonga fiyatlarına bağlı olarak düşüş gösterdi. Daha önce yapılan açıklamada düşüş beklendiği açıklanmıştı..

Samsung’un çeyrek dönem işletme kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,61 düşüşle 6,6 trilyon Kore wonu (5,6 milyar dolar) oldu.

Samsung İşletme Karı Yüzde 55 DüştüKonsolide gelirleri ise 56,13 trilyon won olurken, yayımlanan bir haber bülteninde, “Bellek yongası pazarındaki zayıflık ve fiyat düşüşleri, talepte sınırlı bir toparlanma olmasına rağmen büyük veri merkezi müşterileri tarafından önceki çeyreklerde stok ayarlamalarının etkilerinin sürmesiyle devam etti,” ifadelerine yer verdi.

Bu rakamlar, şirketin Temmuz ayının başlarında sağladığı rehberlikten biraz daha iyiydi. Samsung hisseleri, sabah işlemlerinde yüzde 2,58 oranında değer kaybetti. Samsung yarı iletken işinden 16,09 trilyon won konsolide gelir elde ettiğini ve çeyrek dönem için 3,4 trilyon won faaliyet karının elde edildiğini açıklarken, bunun bir yıl öncesine göre yüzde 71’in altına düştüğünü belirtti.

Artan dış belirsizlikler nedeniyle şirket, genel sektörde dalgalanma görmesine rağmen talebin artmasını bekliyor.

Sektördeki Dalgalanmalara Dikkat ÇektiSamsung’un ana kârını; cep telefonlarında ve kurumsal sunucularda kullanılan bellek bileşenleri oluşturuyor. Ayrıca bu çeyrek, Güney Koreli teknoloji devinin işletme karının bir önceki yılın aynı dönemine göre yarı yarıya daha fazla arttığı ardışık ikinci çeyrek oldu. Mart ayı ile sona eren üç aylık dönemde, Samsung’un kârı yıllık yüzde 60 düşüşle 6,2 trilyon wona düşmüştü.

Küresel yarı iletken endüstrisi, talebi düşük tutan ve fiyatları sıkıştıran bir arz kaybına neden olan bir stok ayarlama döneminden geçiyor. Analistler, 2020’de toparlanmanın başlamasını beklediklerini söylediler. Geçen hafta, Samsung rakibi SK Hynix, üç yıl içinde en düşük çeyreklik kazancını elde ettiğini açıklamıştı.

Güney Koreli yonga üreticilerinin kaygılanması gereken bir diğer konu ise Japonya ile Güney Kore arasında devam eden anlaşmazlık.

Japonya ve Güney Kore GerginliğiKısıtlamanın kısa vadeli etkisinin yüksek stok seviyeleri nedeniyle sınırlı kalması beklenirken, analistler şirketlerin alternatifler için kaynak sağlamada daha uzun vadeli zorluklarla karşılaşabileceğini söylediler. Bu potansiyel olarak çip fiyatlarının yükselmesine yardımcı olabilirken, akıllı telefonları ve diğer elektronik ürünleri daha pahalı hale getirme olasılığı yüksektir.

Bir Samsung yöneticisi, “Bu yeni ihracat onay sürecinin yükü ve getirdiği belirsizlikler nedeniyle zorluklarla karşı karşıyayız. Görünürlük düşük. Ancak yöneticilerimiz ve ilgili iş bölümleri, bu yeni önlemlerin üretim sürecimiz üzerindeki olası olumsuz etkilerini en aza indirmek için ellerinden gelen çabayı göstermekte ve çözümler üretmektedir,” dedi.

Samsung, Ağustos ayında Galaxy Note 10 akıllı telefonunu tanıtacak ve bir ay sonra gecikmeli Galaxy Fold’u piyasaya sürecek.

Note 10 ve Fold Ağustos'ta GeliyorSamsung’un mobil şirketi, bir önceki yıla göre yüzde 42 düşüşle 25,86 trilyon won konsolide gelir elde etmiş ve faaliyet kârı için 1,56 trilyon won ayırdığı biliniyor. Akıllı telefon üreticisi, küresel ekonomi ve ticaret üzerindeki belirsizliklerin artması nedeniyle ikinci yarıda genel mobil talebin zayıf kalmasını beklediğini söyledi.

Samsung kazanç raporu açıklaması sırasında Note 10 için bir sevkiyat tahmini yapmayı reddetti. Ancak akıllı telefonun Note 9’dakilerden daha yüksek seviyelere ulaşmasını beklediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum