Yatırım yapmaya başla!

Samsung İlk Çeyrek Kazançlarının Beklentilerin Gerisinde Kalabileceğini Söyledi

Samsung Electronics tarafından yapılan açıklamaya göre; ilk çeyrek kazançları piyasa beklentilerinin altına düşmesi bekleniyor.
Samsung İlk Çeyrek Kazançlarının Beklentilerin Gerisinde Kalabileceğini Söyledi

Samsung Electronics tarafından bugün yapılan açıklamada; ekran ve bellek işlerindeki zayıflık nedeniyle ilk çeyrek kazançları piyasa beklentilerinin altına düşmesinin beklendiği belirtildi. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi, talebin zayıflaması nedeniyle büyük bellek ürünleri için beklenenden daha büyük bir fiyat düşüşü öngördüğünü açıkladı.

Samsung Ocak ayında, önceki çeyreğin kazancı için de benzer bir uyarıda bulunmuş, son çeyrek karını analist beklentilerinin altına çekmişti.

Samsung Daha Önce de UyarmıştıAralık’ta sona eren 3 ay boyunca işletme karının yaklaşık 10,8 trilyon Kore wonu olduğunu görmüştü. Bu seviye, bir önceki yılın aynı dönemine göre %28,71 daha az olurken, analistlerin öngördüğü seviyeden %18,18 daha az olduğu belirtilmişti.

Analistler, Samsung ve diğer yonga üreticilerinin, bellek yongaları satın alan veri merkezi şirketlerinin son aylarda agresif büyüme döneminin ardından siparişlerinin yavaşladığını söyledi. Akıllı telefon satışlarındaki bir yavaşlama da Samsung’un bellek yongası satışlarını etkiledi.

Mart ayının başında yayımlanan IHS Markit’in notuna göre; genel yarı iletken pazarı, 2018’in dördüncü çeyreğinde yüzde 10,2 azaldı.
IHS Markit Yarı İletken Pazarı Raporu
Kaynak: IHS Markit

Citi analistlerinin geçen hafta paylaştığı notta, “Yarı iletken sektörü, özellikle dağıtım kanalları için envanter ayarlama aşamasından geçiyor,” demişti. Asya’daki yarı iletken satış ve ihracat artış hızlarının, 2018’in ortalarından bu yana ABD-Çin ticaret gerilimleri, Çin’de ekonomik bir yavaşlama, akıllı telefonlar için beklenenden daha zayıf bir değişim ve bellek yongası fiyatlarındaki düşüşün ortasında keskin bir şekilde düştüğünü de eklemişlerdi.

Citi analistleri, talebin 2019’un ikinci yarısında 2020’ye ve daha fazlasına kadar uzayacağını tahmin ediyorlar. Analistler, “Büyüme muhtemelen duraklasa da akıllı telefonlar ana mobil geçidi olarak kalmalı. 5G ve yapay zeka ile ilgili uygulamalar gibi en hızlı uç cihazlardaki gelişmiş uygulamalar, öncü yarı iletkenler için talep getireceğine inandığımız yüksek bilgisayar performansı getirecektir,” dedi.

Bellek yongası fiyatlarındaki düşüşün 2019 yılının ikinci yarısında yavaşlaması beklenirken, Samsung’un güçlü ürün ve teknoloji liderlerini sürdürmesi gerekiyor.

Bellek Yongası Fiyatları Samsung'u EtkilediSamsung ekran işi için yaptığı açıklamada ise Çinli rakiplerin kapasitesinin artması nedeniyle LCD panel fiyatlarının beklenenden fazla düştüğünü ve aynı zamanda tipik olarak yüksek teknolojili akıllı telefonlarda kullanılan esnek OLED ekranların büyük ölçüde alıcılarından talep edildiğini belirtti.

Susquehanna Financial Group üst düzey hisse senedi araştırma analisti Mehdi Hosseini, akıllı telefon endüstrisi talebinin Samsung’un ekran iş birimine, özellikle de OLED panellerine baskı yaptığını belirtti. Hosseini, “Aslında kontrollerimiz Apple’ın, kanal envanterini minimumda tutmaya çalırken esnel OLED panellerinin alımını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor,” dedi.

Bugün Samsung olumlu bir bölgede bulunan Kospi endeksinin gerisinde kaldı ve erken işlemlerde yüzde 0,88 oranında değer kaybetti.

Samsung Sabah İşlemlerinde Değer KaybettiHosseini, Samsung’un ekran gelirinde çeyrek bazda yaklaşık %50 düşüş beklediğini, bunun da %30-40 düşüşle ilgili beklentilerinden daha kötü olacağını belirtti.

Buna karşın Samsung için en son amiral gemisi olan Galaxy S10’un, Mart ayına kadar üç ay içinde 12 milyon adede ulaşmasını ve Nisan ile Haziran ayları arasında 10 – 12 milyon birim daha gönderilmesini tahmin ediyor. Hosseini, “OLED’in sevkiyatlarının Haziran çeyreğinde yükselmesini bekliyorduk, ancak büyüklük halen beklentilerin altında kalıyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum