Yatırım yapmaya başla!

Samsung İlk Çeyrek Karının Yüzde 60 Düşebileceği Konusunda Uyardı

Samsung Electronics ilk çeyrek karının, ekran ve hafıza alanındaki zayıflık nedeniyle bir yıl öncesine kıyasla neredeyse yüzde 60 seviyesinde düşeceği konusunda uyardı. Detaylar aşağıda;
Samsung İlk Çeyrek Karının Yüzde 60 Düşebileceği Konusunda Uyardı

Samsung Electronics ilk çeyrek faaliyet karının, ekran ve bellek alanındaki zayıflık nedeniyle bir yıl öncesine kıyasla neredeyse yüzde 60 seviyesinde düşeceği konusunda uyardı. Güney Koreli teknoloji devi Cuma günü yaptığı açıklamada Mart ayında sona eren üç aylık faaliyet karının 6.2 trilyon Kore wonu (5.5 milyar dolar) seviyesinde olacağını söyledi.

Bu da 2018’in ilk çeyreğinde kazanılan 15.64 trilyon Kore wonundan keskin bir düşüşü temsil ediyordu. Cuma günü açıklanan rakamlar aynı zamanda analistlerin 6.8 trilyon Kore wonu seviyesindeki tahminlerini de kaçırdı. Geçtiğimiz günlerde de ilk çeyrek kazançlarının beklentilerin gerisinde kalabileceğini bildiren Samsung, söz konusu dönem için kazanç bilançosunu bu ayın sonunda duyuracağını da hatırlattı.

Öte yandan bugünkü açıklamanın ardından Samsung’un hisseleri 0.21 seviyesinde düştü ve uzmanlar nispeten nötr tepkinin daha önceki düşüş uyarısından kaynaklandığını öne sürdü.

Samsung Daha Önce Satış Düşüşü Konusunda Uyardı Mart ayındaki düzenleyici dosyalamada ise akıllı telefon ve çip üreticisi, talepteki mevsimsel zayıflık nedeniyle beklenenden daha büyük bir fiyat düşüşü öngördü. Analistler Samsung’un bellek yongalarına olan talebin, veri merkezi şirketlerinin bellek yongası alımlarındaki yavaşlama ile akıllı telefon satışlarından etkilendiğini söyledi.

Ancak uzmanlara göre şirket bu konuda yalnız değildi ki yarı iletken sektörünün tamamı bir envanter ayarlamasından geçiyordu.

Samsung Kar Düşüşü Yalnız Değil Bununla birlikte uzmanlar Samsung’un kazancının önümüzdeki aylarda daha fazla darbe alacağı yönünde öngörüde bulundu. CLSA’nın kıdemli analisti Sanjeev Rana, bu kazanç düşüşünün özellikle de bellek tarafında devam edeceğini ve bazı bellek yongaları için satış fiyatının önümüzdeki çeyrekte yüzde 20’ye kadar düşebileceğini vurguladı.

Samsung ve Hynix gibi şirketlerin ikinci çeyrek karlarında dip noktalarını göreceğini iddia eden analist, bellek talebinin yılın ikinci yarısında toparlanacağı öngörüleriyle uyumlu konuştu. Daiwa Securities analisti ise bugünkü sonuçların Samsung’un bellek işi için bir kerelik maliyet provizyonuyla açıklanabileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum