Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Samsung İkinci Çeyrek Kârının Geçen Yıla Göre %56 Düştüğünü Söyledi

Samsung, Temmuz ayının sonunda açıklanacak ikinci çeyrek sonuçlarından önce kârının düştüğü yönünde bir ön bilgilendirme yaptı.
Samsung İkinci Çeyrek Kârının Geçen Yıla Göre %56 Düştüğünü Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Samsung Electronics tarafından bugün yapılan açıklamaya göre; Haziran ayı ile sona eren üç aylık dönemde elde edilen kâr, bellek yongalarının fiyat ve talebindeki zayıflığın devam etmesinin ardından 2018 yılına göre yarı yarıya azaldı. 2019 yılının ilk çeyreğinde kârının yüzde 60 düşebileceğini söylemiş, beklentileri düşürmüştü. Yine de 6,2 trilyon won ile beklentilerin altında kalmıştı.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ve bellek yongası tedarikçisi, işletme kârının 6,5 trilyon won (5,5 milyar dolar) olduğunu açıkladı.

İşletme Karı 6,5 Trilyon WonSamsung Electronics, bu rakamın 6 trilyon wonluk bir sektör tahmininden biraz daha iyi olduğunu, ancak bir yıl öncesinden yaklaşık yüzde 56 daha düşük olduğunu söyledi. Cep telefonlarında ve kurumsal sunucularda kullanılan bellek bileşenleri, Samsung’un ana kar amaçlı işini oluşturuyor.

CLSA üst düzey analisti olan Sanjeev Rana, sonuçlarında aslında piyasa beklentilerinden biraz daha iyi olduğunu söylerken, şirketin bahsettiği ekran ticaretinde işletme kârına yansıyan bir defalık kazanç konusuna dikkat çekti.

Analistler, akıllı telefon devinin Apple’a satılan ekran panellerinden kazanılan 800 milyar dolarlık ücreti geri ödediğini bildirdi.

Samsung Apple SorunuiPhone yapımcısı, iki şirketin kararlaştırdığı bir satış hedefini kaçırdığı için böyle bir sorun yaşanmıştı. Rana ise bunun sadece bir kereye mahsus olduğuna dikkat çekerken, “Piyasa beklentilerinin biraz daha olduğu yarı iletken işi dışında, akıllı telefon iş performansının beklenenden daha kötü olduğuna inanıyoruz,” dedi.

Samsung hisseleri, Asya’da öğleden sonraki işlemlerde yüzde 1,2 oranında düşüşle Güney Kore’nin gösterge endeksinde yatay seyretti.

Samsung Hisseleri DüştüUzmanlar, tüm yarı iletken sektörünün, talebi düşük tutan ve fiyatı sıkan bir arz kaybına neden olan stok ayarlaması geçirdiğini belirttiler. Bazıları hem DRAM hem de NAND bellek yongalarında fazla stokun devam edeceğini öngördü ve sektörün toparlanması için 2020’nin ikinci yarısına işaret etti.

DRAM yongaları, bilgisayarların, telefonların ve tabletlerin aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmasına izin verirken; NAND yongaları birincil depolama işlevi görürler.

Samsung’un 2019 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını Temmuz ayının sonunda açıklaması bekleniyor.

Sonuçlar Temmuz'da AçıklanacakBu rakamlar, bugün yapılan açıklamaya paralel gelirse Samsung’un işletme kârının bir önceki yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azalacağı ikinci çeyrek olacak. Mart ayına kadar geçen üç ayda, Samsung’un kârı yıllık yüzde 60 düşüşle 6,2 trilyon wona düşmüştü.

Rana, şirketin ikinci yarısında kazançlarının toparlanacağını söyledi. Zaten ikinci çeyrekte faaliyet kârı, ilk çeyrek rakamlarından biraz daha yükselti. Üçüncü ve dördüncü çeyreklere atıfta bulunan Rana, hızlanma beklendiğini söyledi ve “Sadece mevsimsellik yüzünden, bu yüzden Apple’dan ve diğer akıllı telefon üreticilerinden gelen yeni modellerimiz var,” dedi.

Rana şirketin kazanç tahmininin ikinci yarıda yarı yarıya yüzde 18 oranında geri kazanılmasını beklediklerini de açıkladı.

Kazançlar İkinci Yarıda Geri AlınacakSeul ve Tokyo arasında artan gerilim, Samsung’un ve Güney Kore’de SK Hynix gibi diğer yarı iletken rakiplerinin durumunu daha da artıracak. İki ülke arasında zorla çalıştırma konusunda giderek artan bir anlaşmazlık var. Bunun sonucunda Japonya, Güney Koreli elektronik şirketleri tarafından chip ve akıllı telefon ekranları yapmak için kullandıkları çok önemli yüksek teknoloji malzemelerinin ihracatı konusundaki kısıtlamaları açıkladığını duyurdu.

Güney Kore ise Perşembe günü misilleme yapacağını söyledi. Citi analistleri, bu hafta Tokyo’dan gelen karrın envanter seviyesi nedeniyle Samsung ve SK Hynix’in kısa vadeli etkilerinin sınırlı olacağını, ancak yakında yarı iletken malzemelerin tedarikinde zorlanacaklarını söylediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu