Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Samsung, Huawei’ye Yönelik ABD Ambargosu ile Akıllı Telefon Satışlarını Artırmayı Hedefliyor

Samsung’un Huawei’nin satışlarındaki düşüş beklentisi ile kendi pazar payını artırmayı hedefliyor.
Samsung, Huawei’ye Yönelik ABD Ambargosu ile Akıllı Telefon Satışlarını Artırmayı Hedefliyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri her yıl milyonlarca ürün sevkiyatı gerçekleştiriyor. Mobil cihazların başlıca iletişim aracı haline gelmesi, kullanıcıların ilgisinin canlı olmasını sağlıyor. Pazarın önde gelen üreticileri arasında Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi ve Oppo gibi devler yer alıyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung uzun yıllardır bu pazarın hakimi konumunda. Şirketi en çok zorlayan rakibi ise Çinli Huawei olmakta.

Çinli şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Bu durumun devam etmesi ile beraber sürecin Samsung lehine işleyeceği belirtiliyor. Bu yıl dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi akıllı telefon satışlarının da düşmesine neden oldu. Tüm firmalar gibi Samsung’da bu süreçten olumsuz etkilendi. Ancak şirketin ilerleyen dönemde pazar payını artırması bekleniyor. Pazar araştırma şirketi Strategy Analytics tahminlerini güncelledi.

Samsung’un Liderliğini Sürdürmesi Bekleniyor

Samsung’un Liderliğini Sürdürmesi Bekleniyor

Strategy Analytics’in araştırmasına göre akıllı telefon pazarında bu yıl 1.26 milyar sevkiyat gerçekleşecek. Bu rakamın geçtiğimiz yıla göre yüzde 11 oranında düşüş anlamına geldiği belirtiliyor. Sektördeki daralmaya sebep olarak COVID-19 pandemisi gösteriliyor. Raporda akıllı telefon sevkiyatlarında yüzde 15,6’lık bir düşüş yaşanacağına yer veriliyordu. Ancak şirket bu raporu güncelledi ve bu oranı yüzde 11 olarak değiştirdi.

ABD, Avrupa ve Hindistan pazarlarından gelen bilgiler akıllı telefonlar olan talepte artış olduğunu gösteriyor. Bu rüzgar ile beraber Samsung’un da pazar payını artıracağı tahmin ediliyor. Samsung’un yükselişinde bir diğer etken ise Huawei üzerindeki ABD baskısı olabilir. Çinli şirketin yeni telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google servisleri kullanılamıyor. Bu da telefonların küresel pazarda gördüğü ilgiyi azaltıyor.

Yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin önümüzdeki yıl akıllı telefon sevkiyatlarında yüzde 70 azalma olabileceği tahmin ediliyor. Çinli şirketin yaşayacağı kan kaybı Samsung’a yarayabilir. 5G teknolojisi ve katlanabilir ekranlı telefonların yaygınlaşması ile pazarın büyüme trendine girmesi bekleniyor.

Samsung’un bu yıl 265 milyon sevkiyat gerçekleştirerek pazardaki liderliğini pekiştireceği, Apple’ın ise 192 milyon adet ile ikinci sırada yer alacağı belirtiliyor. Raporda ayrıca Çinli akıllı telefon üreticileri Oppo, Xiaomi, Vivo gibi devlerin orta seviyeye yönelik modelleri ile pazardaki payını artıracağına yer veriliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum